Chcete mě? Pořiďte si miláčka! | Naučit se .CZ

UživatelUživatel: Neznámý | Přihlásit se | Zaregistrovat se | Domů

Kategorie

Chcete mě? Pořiďte si miláčka!

<< Zpět na přehled článků

Přidáno: 19.05.2011

Stojíme před olomouckým útulkem. Úkol zní jasně: pes, krátkosrstý, ostrý, sparing partner na dlouhé tratě.

Při vchodu do útulku se na nás rozštěkají desítky psů a my začínáme vybírat. Každá z nás má za chvilku favorita, až když přijdeme ke kotci s nápisem „Argo, kříženec ohaře, stáří 1,5 - 2 roky." Okamžitě se na něm shodneme, ale důležité je ještě schválení „ješitného alfa samce", budoucího páníčka a mého táty v jedné osobě, který se právě rekreuje. Za 14 dní jdeme na misi znovu, tentokrát již s „alfa samcem". Zkušená pracovnice útulku vyvádí Arga, ten se rozštěká a málem porve s jiným psem, ale dělí je ploty. „Ostrý je a bude hlídat", mumlá si páníček, krátkosrstý, dvouletý kluk, vypadá sportovně. Ještě prohlídka zubů, očí, stavby těla, zatím prošel. Odcházíme domů, rodinná rada zasedá, je to pro nás první pes, který není německý ovčák, ale vyhovuje. Dostávám 200,- a letím si pro nového člena rodiny.

Dnes. Sedím u počítače a píši tento článek. Náš dvanáctiletý přírůstek si spokojeně podřimuje v peřinách a nejeví sebemenšíznámky ostrosti. Ve svých 5 letech zvládl i canisterapeutické zkoušky. Inu, máme domácího psa na hlídání- bydlí doma, jeho venkovní sídlo okupují pavouci a hlídáme ho každý den. Ale sportovní typ to je, postavu má jako dvouletý psí atlet! Náš pes téměř v ničem neodpovídá původním předpokladům, museli jsme udělat hodně kompromisů a naprosto změnit pohled na výcvik a výchovu psů. Zrušili jsme mnohá tabu- pes nesmí do postele, na gauč,..... a odměnou za to byly chvíle hurónského smíchu, radosti a scény jako vystřižené z filmu Beethowen, když si vůdce smečky ujasňoval postavení s miláčkem smečky nebo naopak.

V první části miniseriálu o psech bude řeč o adopci pejska z psího útulku. Ten olomoucký spadá pod Ligu na ochranu zvířat Olomouc a jeho činnost podporuje město Olomouc. Jeho branami prošlo od ledna 2011 do března 2011 201 psů, z toho bylo osvojeno 117 a vráceno 74, 2 zemřeli a zbylých 8 stále čeká na nové páníčky. Nevídaný kousek se útulku povedl minulý týden, kdy byl navrácen Yorkšírek majiteli až do Bratislavy, kde mu zloději vykradli byt a pejska si tak nějak přibalili. V průměru do útulku přijde 60 psů měsíčně. Největší nával není kupodivu v obdobích Vánoc a letních prázdnin, jak jsem si myslela, ale v období vrhů, kdy jde o nechtěné krytí. Zrovna teď o svůj život bojuje 6 třítýdenních štěňátek, která někdo předčasně odstavil od feny a vyhodil. Nejnižší věk pro bezpečné odstavení je přitom 6 týdnů. Věřme, že přežijí. Co dělat, když najdete osamělého pejska, nebo štěňata Vy? Zavolejte Městskou policii, která má tyto situace v kompetenci, umí je řešit a je v kontaktu s místním útulkem.  

Jak probíhá proces osvojování si jednoho z tuláků v Olomouci dnes? Zastavte se kterýkoliv den mezi 14:00 a 16:00. Prohlédněte si pejsky a popovídejte si o svých požadavcích s ošetřovatelem. Jedná se o zkušené lidi, kteří své práci a psům rozumí. Mějte na paměti, že pejsek v útulku se chová úplně jinak, než doma a co víc, pejskovi může trvat i rok, než vám začne plně důvěřovat a vracet vám péči v podobě nezištné psí lásky. Náš zatoulanec měl první půlrok průjem, když přišel k misce, všechno a v jakémkoliv množství vyluxoval, měl problémy si zvyknout na své jméno-ta nejdůležitější informace o psovi - na procházkách byl neklidný a doma pilně okusoval papuče, popřípadě jiné malé předměty (dálkové TV ovládání, mobily, ...) až nakonec se něco zlomilo a pejsek se zklidnil. Ostatně, jak by jste se cítili vy, ztratit úplně všechno a být někým osvojen? Zkušený ošetřovatel vás dokáže navést a poradit s otázkami. Jsou to právě oni, kdo mají poslední slovo při vydání psa a v jejich zájmu je, aby pejsek v rodině zůstal a nevrátil se zpět!

Přesvědčili jste ošetřovatele? S vlastním vodítkem v ruce vám zbývá vyřízení formalit. Musíte být zletilý a mít trvalé bydliště na území ČR. Zaplatíte poplatek 300,- za vstupní veterinární kontrolu, kterou pejsek prodělal při příchodu. Každý nový přírůstek je odčerven, odblešen a dostane vakcínu proti vzteklině a tzv. pětikombinaci. A nyní je pejsek váš, tedy skoro váš. Během prvního půl roku od nálezu je u vás jen v jakési péči a zůstává pořád majetkem města, ve kterém byl nalezen. Tak to říká zákon. Útulek si vyhrazuje právo vás kdykoliv během roku navštívit a zkontrolovat stav svého svěřence, případně vám ho odebrat, nebo vrátit původnímu majiteli. Každé město má své obecní vyhlášky. V Olomouci je povinnost nahlásit psa do 8 dnů od nabytí (i když je osvojen) viz. http://www.olomouc.eu/magistrat/vyhl_narizeni/2010/08-2010.pdf . Po uplynutí roční lhůty je už pejsek opravdu váš!

Venčení psů

Věděli jste, že olomoucký útulek vám umožní se projít s pejskem, aniž by jste si ho museli brát domů? Tato služba se už nějakou dobu těší zájmu veřejnosti. Aby vám ošetřovatelé pejska svěřili, musíte být členem Ligy na ochranu zvířat, plnoletí a písemně potvrdit souhlas s podmínkami pro venčení. Ač to zní neuvěřitelně, venčení propadlo tolik lidí, že příjem nových tzv. velitelů byl dočasně pozastaven! Více informací se dozvíte zde: http://www.olomouckyutulek.cz/view.php?cisloclanku=2011051601

Chcete útulku pomoct?

Není nic jednoduššího! Nejlepší je finanční dar. Už proto, že útulek je velkoodběratel a využívá nižších cen. Pokud neholdujete finančním darům, přispějte konzervami, dekami, „odblešováky", vodítky a obojky. U jídla mějte na paměti, že pejsci ve zbědovaném stavu potřebují především přibrat, takže kvalita konzerv a granulí hraje svou roli. Velice užitečné jsou jednorázové přebalovací podložky. V kotci slouží štěňátkům jako místo pro venčení.  Konto pro finanční příspěvky a další informace najdete zde: http://www.olomouckyutulek.cz/view.php?cisloclanku=2011010901

Co napsat závěrem? Lidé se bojí si brát pejsky z útulku, protože neví, co od nich čekat. Ale víte, co vám vyroste z čistokrevného štěněte? Každý pejsek má specifickou povahu a ruku na srdce, dobrých chovatelských stanic je poskrovnu. Každý pejsek vám aspoň jednou způsobí škodu a každého pejska budete muset cvičit a učit. Každý pejsek potřebuje váš citlivý přístup a empatii. Je jedno, jak drahý je, veterinář vám naúčtuje stejně. Výstavy oříšků jsou po celé ČR. Na cvičáku psa ohodnotí podle spolupráce a poslušnosti, nikoli rodokmenu. Záleží jenom na vás, k čemu jej potřebujete a co mu chcete dát, protože on vám dá všechno.

Denisa Bartková

Fotogalerie článku

Vložit nový příspěvek

Vaše jméno
Text
Antispam
Opište kód z obrázku

Diskuze k tomuto článku

K tomuto článku zatím nejsou žádné příspěvky.