Korálkování 2. - korálková výšivka. | Naučit se .CZ

UživatelUživatel: Neznámý | Přihlásit se | Zaregistrovat se | Domů

Kategorie

Korálkování 2. - korálková výšivka.

<< Zpět na přehled článků

Přidáno: 26.04.2012

„Nejkrásnější dárek je ten, co člověk vyrobí pro toho druhého sám, z lásky“ Tak nějak to říkal pan Kodet ve filmu Pelíšky, že?

D k 1Dovolte mi volně navázat na nedávno uveřejněný článek „Korálkování" od Silvie Ježové, v němž jste se dozvěděli, jak příjemně trávit volný čas tvorbou a výrobou různých zvířátek, šperků a ozdob z korálků. Jde o krásný koníček, a výsledek, jak jste mohli sami posoudit, stojí za to.

Představím Vám nyní korálkovou výšivku. Korálková výšivka je technika náročná na čas, trpělivost a koncentraci. Technikou korálkové výšivky se dají vytvořit neuvěřitelné výrobky různých druhů i tvarů, od kabelek přes šperky, čelenky, doplňky, vesty, boty, barety atd. Když vyšíváte a skládáte jeden korálek vedle druhého, svět se na chvilku zastaví a myšlenky plynou hezky pomalu. Já se věnuji již několik let tvorbě orientálních kostýmů. K tomuto vyšívání je potřeba určitá zručnost. Ten, kdo zvládá šití a základní vyšívání, s tím nebude mít žádné potíže.

Co je k práci třeba? V první řadě si musíme navrhnout, jak bude výšivka vypadat, což znamená namalovat si návrh, rozmyslet si, jaké budu potřebovat materiály a podobně. Na tomto koníčku je krásné to, že se můžeme plně seberealizovat a vyšít si a vytvořit naprostý originál. Komu je tato tvorba vzdálená, může si ji usnadnit tím, že si najde návrh na internetu a jednoduše ho okopíruje. I tak bude dílo vaší prací, bude Vás těšit, že jste to zvládli. Dalším důležitým krokem je nákup kvalitního materiálu,tzn. korálky různých barev a velikostí (většinou nakupuji vel. 2-3mm), flitry sypané nebo na niti různých barev, silon nebo transparentní nit (tenký vlasec na ryby), a v neposlední řadě speciální jehlu na korálky. Je to hodně tenká jehla, s níž se dostanete do každé korálky. Normální jehly jsou nevhodné, jelikož jsou hodně silné, tudíž se do otvoru v korálku nevejdou, ale tento objev by jste udělali při první příležitosti také.Pokud chcete vyšívat větší výšivku nebo celý kostým, je lépe si objednat korálky a flitry na internetových obchodech, kde je možno pořídit větší balení (v obchodech se dají koupit jen několikagramová balení). Osobně kupuji korálky po 0,5kg a flitry po 10metrovém balení. Vyjde Vás to rozhodně levněji a nemůže se stát, že Vám pochybí korálky.

Máme návrh nebo předlohu, máme připravený materiál, kostým, který budeme zdobit, můžeme se pustit do díla. Jak jsemVrchní díl kostým psala, je to titěrná a zdlouhavá práce, na jejímž konci budete šťastné (či šťastní, když by náhodou fušovali dámám do této činnosti i pánové), jak krásné dílo jste vytvořili. Korálek po korálku, flitr po flitru postupně přišíváme silonem podle návrhu, až se nám pod rukama začne vytvářet krásný ornament, plod usilovné práce. Vyšité ornamenty můžeme dozdobit různobarevnými kameny a štrasy, dále pak korálkovými závěsy.

Přikládám zde i pár ukázek prací mých a dceřiných, která se tomuto vyšívání ode mě naučila. Berte to jako inspiraci. Možná se Vám dílo bude zdát složité, ale věřte, že to zvládnete i Vy. Ráda poradím, jak začít s korálkovou výšivkou, a pokud si sami netroufáte a třebas toužíte po takovém kostýmu, neváhejte se ozvat a objednat si ho, zhotovím jej po vzájemné dohodě na zakázku.

Přeji Vám hodně zdarů při korálkové výšivce a krásné výtvory, případné fotografie můžete zaslat na níže uvedenou emailovou adresu.

 

                                           Romana Valová    valovaromca@seznam.cz

Fotogalerie článku

Vložit nový příspěvek

Vaše jméno
Text
Antispam
Opište kód z obrázku

Související články

Diskuze k tomuto článku

Radek Červený - 26.04.2012 18:05

S paní Valovou se znám přes 10 let a vždy jsem obdivoval jejich krásné kostýmy, mův obdiv stoupl poté, co jsem na vlastní oči viděl, jak pracná je záležitost ozdobit jeden kostým. Na článek o tomto veledíle ji lámu už několik let, no a konečně je to tady. Za všechny, kteří přečtou, no a třebas i zkusí, děkuji.