Káva, druhý díl | Naučit se .CZ

UživatelUživatel: Neznámý | Přihlásit se | Zaregistrovat se | Domů

Kategorie

Káva, druhý díl

<< Zpět na přehled článků

Přidáno: 02.05.2012

Kde kávu nakupovat? Jak poznám, že je kvalitní? Je cena a značka měřítkem kvality? Na tyto a další otázky vám odpovím v dalším díle povídání o kávě.

Z minulého dílu víte, že instantní káva nemívá zpravidla dobrou kvalitu, většinou je škoda ji nazývat kávou. Jak je to s kávou praženou? Kupovat mletou nebo raději zrnkovou? Podobně jako s čajem. Většina lidí si koupí čajové sáčky, ti náročnější vyhledají čajovnu. U kávy je rozdíl v tom, že specializovaných kaváren a malých pražíren je poskrovnu už jen díky vysoké počáteční investici. Proč si tedy nekoupit kávu u obchodníka s čajem? Jedná se o surovinu, kde se poměrně složitě udržuje kvalita, ale i v těchto obchodech můžete objevit čerstvé kafe za rozumnou cenu. A právě tím se dostáváme k alchymii kávy- praží se asi při teplotě 220° půl hodiny, poté se nechá odpočinout další čtyři až pět dnů, kdy z ní odchází kysličníky. 
Vzhledem k delikátnosti kávy je vždy důležité kupovat množství, které můžeme rychle spotřebovat. Je jedno, jestli je káva mletá, nebo zrnková, byť ta vydrží trochu déle. Dnes je bohužel nemožné sehnat malé balení zrnkové kávy v běžném obchodě, takže jsme všichni odkázáni na mletou. Nyní už nám může být jedno, jakou značku si koupíme. Vesměs se jedná o více či méně povedené směsi, a běžný spotřebitel nemá šanci zjistit, jestli byly vyrobené včera v Itálii, nebo Maďarsku před dvěma roky. Po otevření budou vonět nádherně, ale druhý den z nich zbude vyčpělý odpad.
Jak připravit kávu? Jedná se o surovinu, která je z 90% celulóza, tedy dřevo. Čím déle ji budeme louhovat, tím bude více hořká na úkor ostatních chuťových odstínů. Espreso je vždy 25ml tekutiny, tedy polovina malého šálku, připravované 25 s.  Chcete-li velké espreso, měli byste ho dolít vodou a vznikne tzv. caffe lungo. Kvalita a chuť zůstane zachována, jen je méně koncentrovaná. I sebelepší káva ztratí na chuti, jestliže ve vaší oblíbené kavárně jednoduše nechají kávovarem projít větší množství vody za delší dobu, ale zato je to jednodušší, rychlejší a trochu levnější.
Cappuccino vám též ledasco odhalí o kavárně. Správně by se měla pěna prolínat s teplým mlékem a espresem, nikoliv plavat na povrchu jako kačenka na hladině. Jedině tak si vychutnáte snídaňový nápoj Italů.
Další způsob přípravy kávy je french press. Většina z nás ho používá na čaj a kávu si dělá jako „turka“. Pro větší chuťový zážitek se vyplatí si koupit 0,5l french press. Nahrubo pomletou kávu v něm louhovat ne déle než tři minuty.
Také si potrpíte na dochucovadla? Cappuccino se skořicí, espreso s mlékem nebo s kardamonem, …. Jestliže máte kvalitní surovinu a dodržíte postup, nic z toho nebudete potřebovat. Neodoláte-li, pak vězte, že káva by se měla správně pražit zároveň s kořením, ne o něj být dochucena, až když je před vámi na stole. Mléko by mělo být teplé, nebo by se mělo jednat o smetanu se zhruba 9% tuku, ne víc.  
Samozřejmě se musím dotknou kapitoly vody, ale to až v příštím díle, kdy vám přinesu další zajímavosti ze světa kávy.

Denisa Bartková

Fotogalerie článku

Vložit nový příspěvek

Vaše jméno
Text
Antispam
Opište kód z obrázku

Související články

Diskuze k tomuto článku

K tomuto článku zatím nejsou žádné příspěvky.