Pomocné tlapky slaví 11. výročí | Naučit se .CZ

UživatelUživatel: Neznámý | Přihlásit se | Zaregistrovat se | Domů

Kategorie

Pomocné tlapky slaví 11. výročí

<< Zpět na přehled článků

Přidáno: 05.07.2012

„Jestli něčeho za tu dobu, co máme asistenčního psa, litujeme, je to to, že jsme Vás o psa nepožádali daleko dříve“. (Vaňkovi)

Dnes bez dlouhých úvodů rovnou předáváme prostor paní ředitelce Haně Pirnerové, abychom se jejím prostřednictvím dozvěděli další informace o organizaci Pomocné tlapky.

„Asistenční psi v České republice se cvičí od roku 2000. Tehdy nově vznikající obecně prospěšná společnost Pomocné tlapky představila první čtveřici psů pro tělesně postižené. Oficiální datum vzniku této neziskové organizace je  6.2.2001. Asistenční psi tvoří nedílnou součást společnosti. Pomocné tlapky jich za dobu své existence (do 12/2011 ) vycvičili a ZDARMA předali do užívání lidem z celé ČR již 125. Za dobu, kdy si asistenční psi vydobyli své místo ve společnosti vedle vodících psů, se nijak nezměnilo financování výcviku asistenčních psů. Příspěvek na výcvik je poskytován stále jen na výcvik vodících psů. Příprava asistenčního psa (od nákupu štěněte až po předání klientovi) trvá cca 20-24 měsíců a náklady spojené s výchovou a  výcvikem činí okolo 210 000 Kč. Naše společnost získává peníze na výcvik asistenčních psů formou darů od firem, jednotlivců, nadací, z veřejné sbírky, také z vlastní výdělečné činnosti. Díky našim donátorům a patronům můžeme poskytovat našim klientům psy ZDARMA, to znamená, že klient za psa neplatí. Klient pouze musí poskytnout svému psímu asistentovi kvalitní jídlo a veterinární péči.

Co se za uplynulých 11 let zlepšilo? Především přístupová práva psů a chování veřejnosti k nim. Málokde brání tělesně postiženému, kterého doprovází asistenční pes, vstoupit do obchodu, restaurace, cukrárny, kavárny, provozovny kadeřnictví či kina. V restauraci častokrát  obdrží pes misku s vodou dříve než páníček nápojový lístek. Asistenční psi doprovází tělesně postižené děti do školy, na léčení, či ambulancí lékařů. Uveďme si pár příkladů.

Přítomnost psa se osvědčila mamince i ošetřující zubařce její dcery Kamily, která musela každé ošetření v zubní ambulanci absolvovat pod sedací. Od doby, kdy má Hanču, stačí, když Hanča - asistenční fenka - dohlíží na ošetření. Ví, že kdyby křičela a nespolupracovala, Hanča by měla o ní strach. Takto zvládají všichni ošetření bez problému.

Pobyt asistenčního psa ve škole je samozřejmostí na jedné škole v Plzni. Tam dochází Honza se svým Sonym. Díky psovi se děti dokážou rychleji zklidnit a nikomu nevadí, když do výkladu odfukuje odpočívající labrador. Honza má psychickou podporu a děti neobvyklého spolužáka.

Paní Věra má roztroušenou sklerózu. Její děti mají své rodiny, se kterými dojíždí i s potomky za babičkou a smetanovou labradorkou Ditou. Dita pomáhá s běžnými asistenčními službami: přinášení předmětů, podání spadlých věcí, vyhledání mobilu, otevření dveří, podávání kolíčků a vyndání prádla z pračky. Vzhledem k tomu, že v domácnosti žije paní Věra jen s Ditou, má v bytě „ tlačítko první pomoci". Pokud by paní Věra upadla, či potřebovala akutně pomoci, stačí vydat povel" pomoc" a Dita ví, že je to jen na ní. 

Paní Katka má dvě děti, Martínka a Karolínku. Karolínka je kouzelná holčička, která potřebuje kvůli svému postižení 24 hodin péči. Při té pomáhá labrador Wilda. Pomůže se svlékáním Karolínky, přinesením čisté plenky a odnesením špinavé do koše. Když mamča s Kájou cvičí, přinese zvonící mobil, či na povel otevře dveře přicházejícímu. Velice důležitou součástí je canisterapie. Užitečné jsou povrchové masáže trávícího traktu, aby se Karolínka dobře vyprázdnila a nemusela dostávat léky na podporu vyměšování. Pokud je zahleněná, Wilda promasíruje hrudník a Kája snadněji odkašlává.  Oblíbené je prohřátí nožiček a celého těla před cvičením, a jemné masáže psím jazykem na chodidlech a dlaních.

Nejčastějším dotazem bývá, kdo může získat asistenčního psa. Asistenčního psa může získat dítě či dospělý, kteří jeho„služby využijí" a mají o psa zájem. Stačí, aby nás klient či rodiče kontaktovali na emailu info@pomocnetlapky.cz nebo na mobil 724007779 a požádali o tiskopis „Žádost o asistenčního psa". Po vyplnění je klient zařazen do pořadníku čekatelů na asistenčního psa. Jakmile na klienta přijde řada, je pozván k osobním pohovorům, kde zjistíme potřeby klienta, rozsah jeho postižení, abychom vybrali nejvhodnějšího psa. To znamená, že psa cvičíme vždy na míru klientovi. Celý proces přípravy psa, ale i klienta, je velice náročný. Samotné secvičení psa s klientem probíhá v minimálně dvou fázích a nelze jej ošidit. Secvičování je náročné jak pro klienta a jeho rodinu, tak pro samotného psa. Budoucí asistenční tým skládá závěrečné zkoušky z péče o psa a správného povelování, z testu dovedností psa a z přístupu do veřejných prostor. Po úspěšném složení pes s klientem za doprovodu trenéra pokračuje v secvičování v místě bydliště klienta. Tím to nekončí, samozřejmostí je následná péče o tým, rekondiční setkání a docvičování povelů, které jsou potřeba (např. kvůli zhoršení zdravotního stavu klienta).

Vzhledem k tomu, že psi, kteří byli předáni v prvních létech existence naší organizace, již odchází do psího důchodu, jsme rádi, že si klienti o dalšího psa žádají opět u nás. Na základě statutu klient, který měl od společnosti Pomocné tlapky psa, který již nemůže vykonávat asistenční služby či pes zemře, má přednostní právo k přidělení nového psího asistenta. Více informací naleznete na www.pomocnetlapky.cz."

 

Hana Pirnerová, ředitelka

Pomocné tlapky o.p.s.

V.Kratochvíla 1073

Starý Plzenec

332 02

email:reditelka@pomocnetlapky.cz

Závěrem mi dovolte přidat pár čísel. Pokud chcete i Vy pomoci, stačí k tomu obyčejná sms na číslo 87777 ve tvaru DMS POMOCNETLAPKY. Pokud chcete přispívat po dobu jednoho roku pravidelně jedenkráte za měsíc, pak tvar sms je DMS ROK POMOCNETLAPKY. Dále můžete využít pro platbu účet u Komerční banky pod číslem 78-3611440287/0100, variabilní symbol 1627384950. A mimo osobního daru lze využít ještě e-shopu, na nějž najdete pohled na stránkách Tlapek.

 

                                       Radek Červený   RadCer@email.cz

 

http://eshop.pomocnetlapky.cz/

 

Vložit nový příspěvek

Vaše jméno
Text
Antispam
Opište kód z obrázku

Související články

Diskuze k tomuto článku

K tomuto článku zatím nejsou žádné příspěvky.