REPORT Z PŘEDSTAVENÍ „3 STRÁŽNÍCI“ | Naučit se .CZ

UživatelUživatel: Neznámý | Přihlásit se | Zaregistrovat se | Domů

Kategorie

REPORT Z PŘEDSTAVENÍ „3 STRÁŽNÍCI“

<< Zpět na přehled článků

Přidáno: 20.08.2012

V neděli 19.8.2012 se od 20 hodin rozjela v Amfíku Bukovina vzpomínka na život a dílo Jaroslava Ježka, význačného hudebního skladatele a autora nejednoho hitu.

amfík ježekV komponovaném představení, v němž se z dítěte Jarouška stal uznávaný skladatel, excelovala pětice herců, kteří jsou více či méně spjati po dlouhá léta s kulturním životem nejen slováckého regionu. Na úvodní výzvu Davida Vaculíka o ztišení mobilních telefonů a nepořizování audiovizuálních záznamů navázala dvojice strážníků, kteří pojednou započali s řešením, kamže zmizel křikloun před jejich budovou. Děj se z prostor před strážnicí plynule přesunul do Ježkova dětství, zajímavé bylo nahlédnout pod pokličku sice známých, ale častokráte opomíjených fakt skladatelova života. Hra měla neuvěřitelný spád, herci se převtělovali a přeskakovali z jedné postavy do druhé, přičemž neměnili sice svůj šat, ale nepatrnou změnou vyjadřování, artikulačního umění a taktéž zastíráním hlasů tento nedostatek hravě nahradili. Děj se odvíjel v ostrém tempu protkán hity „Osvobozeného divadla", kde vytvořil drtivou většinu notoricky známých ježek a spolpísní, které byly určeny pro hry neméně slavného dua V+W, tedy Jiřího Voskovce a Jana Wericha, s kterými byl před válkou nucen uprchnout do USA. Krajany byli přijati takřka okamžitě, ale první vystoupení se neobešla bez obtíží. Věděli jste například, že jejich představení v Detroitu navštívil jeden jediný divák?

Hra vypráví o těžkých osudech talentovaného muže, který v počátcích bojoval se svou nemocí, kdy vada zraku mu řadu věcí ztěžovala či znemožňovala. Přesto, nebo snad právě proto, to už nechám na posouzení každého z vás, využil svého talentu Jaroslav Ježek téměř dokonale. Ačkoli - proč použít slovo téměř, když vnesl do hudby prvky tehdy nevídané, které však záhy přesvědčily nejen kritiku, ale, a to je hlavní, obecenstvo.

ježek v obleženíJaroslav Ježek žil jen krátce, přesto představení „3 strážníci" si nemůže na nedostatek tvůrčích signálů stěžovat. Naopak, oč kratší čas dostal vyměřen, o to jeho práce byla plodnější. Herci se na jevišti předháněli ve vtipnosti, nejedno oko nezůstalo při jejich kreacích suché, neb řeknu-li, že se někdo smál, až mu slzy tekly po tváři, tak včera v popovickém údolí jich nebylo málo. Tedy z těch, kdož na představení cestu svou vážili. A že jich nebylo více? Jejich škoda, netuší, jak hodnotný kus jim utekl. A věřte, že když se herci vraceli skrze potlesk na scénu při děkovačce a rozloučení přinesl až devátý jejich pokus, byla to i pro ně krásná odměna za odvedenou práci.

Amfík Bukovina je známý tím, že servíruje jednu kulturní lahůdku za druhou. Když projdeme letošní divadelní sezónu, tak „Rychlé šípy" v podání Slováckého divadla, „Dívčí válka" v nastudování Čechova prozatímního divadla, i „3 strážníci" patřili k zážitkům, které přinesly smích, dobrou pohodu, ale i prostor k zamyšlení. A všechny tři inscenace potvrdily, že publikum, které zavítá za kulturou do obce Popovice, divadlu rozumí.

 

                                                 Radek Červený

 

Více fotografií naleznete na www.amfikbukovina.cz

 

Vložit nový příspěvek

Vaše jméno
Text
Antispam
Opište kód z obrázku

Související články

Diskuze k tomuto článku

K tomuto článku zatím nejsou žádné příspěvky.