MONAKO – LETEM SVĚTEM 5 | Naučit se .CZ

UživatelUživatel: Neznámý | Přihlásit se | Zaregistrovat se | Domů

Kategorie

MONAKO – LETEM SVĚTEM 5

<< Zpět na přehled článků

Přidáno: 19.09.2012

Prostřednictvím San Marina jsme se v našem seriálu přesunuli do Evropy, kde zůstaneme i pro tentokrát, jen z Itálie přeskočíme do sousední Francie, v jejíchž útrobách se skrývá destinace zvaná MONAKO.

Rozkládá se na ploše necelých dvou kilometrů čtverečních přesto je sídlem mnoha významných osobností ze světa sportu, kultury a byznysu jako takového napříč odvětvími. Důvod je prostý, Monaku se říká taktéž „Daňový ráj", čili zde nejsou absolutně žádné daňové povinnosti místních vůči státnímu zřízení. Však také sehnat místo k bydlení v této lokalitě je pro normálního smrtelníka v podstatě nemožné, to už je pravděpodobnější varianta, že zrovna vám padne miliardový „JACKPOT" v jakékoli loterii.

Konstituční monarchie, datující svůj vznik do roku 1861, je spravována formou knížectví. Na rozdíl od předchozích států v našem seriálu nemá žádné správní členění, jenže co také na takové ploše ještě dělit, že? Počet obyvatel, jimž vládně hlava státu, princ Albert II., je udáván číslem 33.000, z nichž plných 54 % jsou Francouzi, shodně 16 % pak Italové a Monegaskové, ostatní obyvatelé jsou pestrou směsicí, jenže ruku na srdce, většinu z nich zde stejně v rámci roku potkáte jen zřídka, převážně v době konání závodu Formule 1. Na ten správný počet obyvatel je pak město doplněno turisty. Hlavním městem Monaka je, jak jinak, Monako, které má cca 1.300 obyvatel, tedy taková větší dědinka v ČR. Pravda, ekonomický rozdíl, to je zase jiná pohádka.

90 % obyvatel je katolického vyznání, o zbývající desetinu se dělí víry ostatní ve velmi malém zastoupení. 99 % všech žijících zde je plně gramotných, každým rokem se počet obyvatel zvyšuje díky porodnosti o 0,39 %. Průměrný věk je cca 80 let, časový posun v oblasti subtropického podnebí rovněž nehledejte. A pro horolezce jedna špatná zpráva: nejvyšší vrchol Monaka se tyčí 140 m nad moře, nejnižším je pak nulový bod znamenající hladinu Středozemního moře. A chcete-li si při návštěvě města „pokecat" v úředním jazyce, doporučím šprtat francouzštinu. Platidlem je pak stejně jako v téměř celé západní Evropě společná měna Euro. A abychom měli politická data kompletní, dlužím ještě rok vstupu do OSN - 1993.

Pro milovníky železničních tras je zde připraveno celkem 1,7 km trati z jedné strany země na druhou, projíždí po ní vlaky směřující z Francie do Itálie a opačným směrem. Silnice lze brázdit na vzdálenost 50 km, tedy vzhledem k rozloze dostatečná infrastruktura. A jelikož je Monako sídlem boháčů, je na místě očekávat množství rychlých a drahých automobilů, jachet, plachetnic, a samozřejmě nesmí chybět ani kasino. Přesto je zde k vidění třebas i Antropologické muzeum nebo Oceánografologické muzeum s plovoucími žraloky, exotická zahrada, za zmínku a zhlédnutí určitě stojí i prohlídka Knížecího paláce na skále „Le Rocher", proležet celý den můžete na přeplněné pláži Larvotto s křišťálově čistým mořem, mimo vozů F1 si zde dostaveníčko dávají jezdci Rallye Monte Carlo. MPZ vozidla s majitelem z Monaka je MC, zkratka mezinárodní pro vyhledávače je pak MCO. Internet zde využívá přes 22.000 uživatelů

Tolik ve zkratce k Monaku a příště se setkáme na území Lichtenštejnska.

 

                                      Radek Červený   RadCer@email.cz

 

Fotogalerie článku

Vložit nový příspěvek

Vaše jméno
Text
Antispam
Opište kód z obrázku

Související články

Diskuze k tomuto článku

K tomuto článku zatím nejsou žádné příspěvky.