Jak si vybrat chovatele | Naučit se .CZ

UživatelUživatel: Neznámý | Přihlásit se | Zaregistrovat se | Domů

Kategorie

Jak si vybrat chovatele

<< Zpět na přehled článků

Přidáno: 27.09.2012

Správný chovatel není jen majitelem chovného jedince, na kterém chová štěňata určitého plemene, ale hlavně zodpovědným pánem, který svého psa správně vychoval, předvedl na výstavách a uchovnil a hlavně se o něj celý život dobře stará.

štěňátko v ruceCílem správného chovatele je obohatit chov o co nejlepší jedince, proto se účastní mnoha chovatelských akcí, kde získává nové zkušenosti a snaží se je zúročit. Na těchto akcích získáte značný přehled nejen o plemeni, které jste si vybrali, ale i o chovatelích samotných. Choďte na takovéto akce, seznamujte se s chovateli a jejich psy, informujte se na chovatelské kluby sdružující dané plemeno. Sbírejte co nejvíce informací o zdraví, povaze a exteriéru plemene.

Navštěvujte chovatele, podívejte se na vlastní oči, jak chovají své psy a jak se jako majitelé na oplátku chovají oni. Ptejte se na cokoli. Připravte si otázky ohledně zdraví a úspěchu jejich jedinců i na otázky týkající se daného plemene, ptejte se i na základní věci, abyste se ujistili, že chovatelé, které jste navštívili, jsou opravdu odborníci na dané plemeno.

Prostudujte také internetové stránky, chovatelského klubu nebo přímo zavolejte poradci chovu. Zeptejte se, které chovatelské stanice mohou nabídnout kvalitní štěňata a zda jsou chovatelské stanice, které mají časté problémy. Správný poradce chovu Vám nebude lhát, jeho chovatelská pověst by tím utrpěla.

Skutečně solidní chovatelské stanice se snaží navazovat kontakty v zahraničí, jezdí na krytí za velmi kvalitními plemeníky za účelem obohacení genů v naší zemi, či importuje jedince ze zahraničí za účelem obohacení krve. Importy jsou velmi riskantní, neboť v každé zemi jsou chovatelská kritéria stanovena jinak.

Ať už si vyberete štěně z našeho chovu, či pro něj pojedete do zámoří, platí pro všechny chovatele jedno pravidlo. Správný chovatel neprodá své štěně jen tak někomu! Bude se Vás ptát na mnoho otázek, které souvisí s tím, zda se budete schopni postarat o štěně dle jeho představ. Některé otázky budou jednoduché, některé složité, jiné zdánlivě nebudou vůbec souviset se psy, anebo budou opravdu dotěrné.

Na oplátku se zeptejte chovatele, jaký chovatelský servis Vám ke štěněti poskytne. Rozhodně byste při koupi štěněte měli obdržet kupní smlouvu o prodeji štěněte a očkovací průkaz. Dobrý chovatel Vám k tomu ještě poskytne zprávu o kontrole vrhu a doporučí literaturu, kterou byste měli nastudovat, či přímo předá nějakou knihu o výchově štěněte. Nejdůležitější věc, kterou je průkaz původu nemusíte obdržet přímo u chovatele, neboť tyto dokumenty vydává plemenná kniha a jejich vyřízení zabere delší časový úsek, nejspíše Vám budou dodatečně zaslány poštou.

špatné zacházení se psyObčas se můžeme setkat s velkými chovatelskými stanicemi, kde žijí psi v nevyhovujících podmínkách a jejich chovatelé mají psy pouze za účelem zisku. Jsou to takzvané „továrny na štěňata". Pokud se náhodou v nějaké takové vyskytnete, utíkejte! Utečte dřív, než Vám bude líto některého ze zubožených psů, neboť tím pouze podpoříte takového chovatele v jeho záměru vytřískat z toho co nejvíc peněz.

Pokud jste v kynologii úplní začátečníci, nebo pokud si nejste výběrem zcela jisti, vezměte s sebou na nákup živého tvora nějakého odborníka. Jistě Vám poradí a bude mít dotěrné otázky na chovatele, když Vy už nebudete vědět na co se ptát a jistě důkladně prověří zdravotní stav štěňátek i jejich matky a snadněji odhalí případné nástrahy koupě štěněte. Lépe se tak vyhnete stavu, kdy se Váš nádherný sen změní ve Vaši nejhorší noční můru.

 

Daniela Horáková

info@naucitse.cz

 

 

Fotogalerie článku

Vložit nový příspěvek

Vaše jméno
Text
Antispam
Opište kód z obrázku

Související články

Diskuze k tomuto článku

K tomuto článku zatím nejsou žádné příspěvky.