SMRT JEŽÍŠE Z NAZARETA 3 – GOLGOTA | Naučit se .CZ

UživatelUživatel: Neznámý | Přihlásit se | Zaregistrovat se | Domů

Kategorie

SMRT JEŽÍŠE Z NAZARETA 3 – GOLGOTA

<< Zpět na přehled článků

Přidáno: 09.10.2012

Po návratu od Heroda, několikerém bičování a neúspěšné snaze Piláta uchránit Ježíše od smrti na kříži nastává den pouti na Golgotu, místo, kde každoročně před Velikonocemi vyhaslo několik lidských životů.

Ježíš tak byl lidem zařazen mezi největší zločince své doby, vždyť se mu dostalo „čestného místa" na úkor brutálního vraha Barabáše. Přesto všechno uzrál v hlavě římského místodržitele Poncia Piláta další plán na jeho záchranu. Nejprve však musel Ježíš na svých zádech donésti na vrchol posvátné hory břímě o váze 50 kg. Cesta, která měřila něco málo přes 600 metrů, byla lemována davem pozorovatelů, povětšinou obyvatel Jeruzaléma, kteří na zbičovaného Ježíše, z nějž řinula stále krev, pokřikovali a nutili jej k rychlejšímu tempu. Celý průběh fantastickým způsobem líčí tzv. „Křížová cesta". Až konečně krátce po poledním dorazí průvod na místo. Je pátek, rok 30 našeho letopočtu, duben, sedmý den měsíce. Ze hřbetu Ježíše je sejmut kříž, na nějž je vzápětí přikurtován. Do zápěstí, nikoli do dlaní, se vtloukávalo odsouzencům za pomoci kladiva železo ve tvaru hřebu o délce cca 18 cm. Smrt na kříži byla prováděna takto standartním způsobem, neb nehrozilo, že hřeb proklouzne mezi prsty. A Ježíš? Vojáci dostali od Piláta jasný příkaz: nesmí být zasaženy jeho tepny!!! Cítíte zde tu péči o zachování jeho života? Pak vězte, že tento způsob umírání, velmi bolestivý a pomalý, byl v té době klasický. Hřeby byly vždy vedeny mimo tepny, aby se skon odsouzeného prodloužil a utrpení co nejvíce protáhlo. Ježíš tedy nebyl výjimkou, naopak.

Třetí odpolední hodina nastala. Tři postavy na kříži, na prostředním navíc přibyta cedule oznamující, že zde se nachází židovský král Ježíš Nazaretský. Na hlavě má trnovou korunu na důkaz, že je skutečně král, samozřejmě posměšnou. Dav se rozešel domů, zůstali jen nejvěrnější a vojáci, kteří měli střežit ukřižované až do jejich skonu. Čas si krátí hrou o Ježíšovy svršky. Nejmladší voják se najednou prudce vztyčí, vezme nohy na ramena a prchá zastavíce se až před vraty domu Piláta, aby mu oznámil, že Ježíš umírá. Perfekt římský nezaváhá a dá vojákovi malou ampulku, kterou má přimíchat do vína a osvěžit s ní Ježíšovy ústa. Voják takto učiní pomocí houby a dlouhé tyče, ten však o houbu jen osvěží rty. Dle dnešních pánů od medicíny mohlo jít o žluč, případně hadí jed. Ježíšovy měl způsobit kóma, no a tohoto stavu využít k sundání z kříže (coby mrtvého) a převézt jej do bezpečí.

Co na to říkají slova v Bibli? Vyjměme část z vyprávění svatého Lukáše, v němž se hovoří, že Ježíš po tomto ovlažení byl plně při vědomí, neb zvolal: „Otče, do rukou tvých ducha svého odevzdávám". Slunce překryl po těchto slovech mrak, nebesa se tedy zatáhla. A podle slov evangelisty Ježíš skonal. Navíc, pokud by byla pravda slova o uspání, pak tak malá dávka, jakou si Kristus zavdal, tedy omočení rtů, rozhodně nemohla na omdlení stačit.

Sluneční svit nad Izraelem pomalu začíná uvadat. Den následující ukřižování je židovským svátkem Pesach, na kříži nesmí viset těla zemřelých. Kněží spěchají za Pilátem, aby vojákům rozkázal zlomit všem třem visícím nohy. Jejich prosba má své opodstatnění, zlomením obou dolních končetin se dosáhne toho, že ... To si povíme zase příště.

 

                                    Radek Červený   RadCer@email.cz

 

Fotogalerie článku

Vložit nový příspěvek

Vaše jméno
Text
Antispam
Opište kód z obrázku

Související články

Diskuze k tomuto článku

Jiřina Pospíchalová - 10.10.2012 15:49

Dobrý den,pane Červený,předem bych Vám ráda poděkovala za Vaše články,keré se dají na rozdíl od dnešní většiny autorů i číst.Ale co se týká této série o smrti Ježíše,nevím,proč se všichni pořád v tom musí hrabat.Kdo chce,ten věří Bibli,kdo nechce,má svou víru nebo nevěří.Vaše články o tomto všechno převrátí,aby se v dalším odstavci vše uvedlo zase podle bible.Myslím si,že touto sérií jste si udělal moc nepřátel,kteří dosud každý nový článek od Vás četli s nadšením.Hodně štěstí přeju a až budete zase něco psát,nerýpejte do tohoto tématu,jestli mohu poradit.