DUŠIČKY 3 aneb původ svátku | Naučit se .CZ

UživatelUživatel: Neznámý | Přihlásit se | Zaregistrovat se | Domů

Kategorie

DUŠIČKY 3 aneb původ svátku

<< Zpět na přehled článků

Přidáno: 15.10.2012

Zvláštní den a ještě zvláštnější noc již po tisíce let. Její původ je nutno hledat u Keltů. Právě v tento den skončil jeden keltský rok a začíná druhý.

V pohanských tradicích se oslavují božstva z „Jiného světa" - obětní bohové, kteří v tento den umírají a čekají na své znovuzrození. Pro Kelty začínal prvním listopadem nový rok a příchod zimy. V předvečer této změny - tj. 31. října - podle bájí vycházeli duchové nebožtíků z hrobů. Aby se jim Keltové ubránili, nosili masky a převleky. Zároveň uhasili ohně, aby jejich domovy zůstaly utajeny.

Svátek všech svatých - zde můžeme připomenout pověst, která praví: „Roku 609, když nastoupil na Svatý stolec papež Bonifác a uviděl podivuhodný antický chrám (Pantheon v Římě) zasvěcený Kybelé, matce bohů, před nímž byli mnohokrát křesťané trýzněni démony a v němž se uctíval kult římských bohů, požádal císaře, aby mu jej daroval. Císař mu chrám přenechal. Protože byl o listopadových Kalendách zasvěcen k poctě Kybelé - matce bohů, papež jej o listopadových Kalendách zasvětil k poctě blahoslavené Marii -  věčné panny, která je matkou všech svatých. Vysvětil jej a ustanovil, aby tam toho dne římský pontifex slavil mši a lid aby přijímal tělo a krev Páně jako o svátku Narození Páně. Od toho dne mají svatí se svou matkou Marií a se všemi nebeskými duchy slavnost, zemřelí mají ve všech kostelech oběť za spásu duší. Dle historických pramenů se svátek slaví od roku 998, kdy jej zavedl benediktýnský opat Odillo ve francouzském klášteře Cluny.

Dušičky dnes - „2. listopadu lidé navštěvují hřbitovy, aby zavzpomínali na své pozůstalé. Na hroby pokládají a zapalují svíčky. Den je vzpomínkou na ty, kteří už nejsou mezi námi. Věřící křesťan však na hrob jako místo „konce života" pokládá živé květy jako projev své víry, jako „protest" proti názoru, že tady je konec života. Stejným znamením a vyznáním víry jsou rozsvěcované svíce. Znamenají: věřím v život věčný. Dnes zapálená svíčka symbolizuje život a jejím zapálením na hřbitovech tedy symbolicky prolínání světa živých se světem mrtvých." Toliko citace moudrých slov, která pronesl Kardinál Miloslav Vlk, tzv. Úvaha dušičková.

Jak praví staré pověsti, je to noc, kdy se prolínají dva světy. Ten náš hmotný a ten druhý nehmotný, který ne každý vnímá. V této době, v tento čas, je rozhraní mezi nimi nejtenčí.

Tolik z historie, a tady přicházíme i my - floristé, abychom Vám pomohli ukázat cestu ke zkrášlení a uctění pietního místa v tuto významnou dobu. Dbáme na barevnost a vodnost materiálů k danému místu, nehýříme barvami a nevhodnými doplňky na hrobech. Snažíme se zachovat decentní a elegantní výzdoby, ať už klasické nebo avantgardní. Pokud možno, jak už bylo uvedeno výše, ze živých rostlinných materiálů.

 

Hodně kreativních úspěchů přeje Marie Hubíková

                                                              Květinový atelier Agáta

 

Fotogalerie článku

Vložit nový příspěvek

Vaše jméno
Text
Antispam
Opište kód z obrázku

Související články

Diskuze k tomuto článku

K tomuto článku zatím nejsou žádné příspěvky.