METALLICA 1 | Naučit se .CZ

UživatelUživatel: Neznámý | Přihlásit se | Zaregistrovat se | Domů

Kategorie

METALLICA 1

<< Zpět na přehled článků

Přidáno: 19.10.2012

Tvrdá muzika, to byl, je a bude stále velmi oblíbený styl hudby, tedy metal. A jedním z jeho nejvýznamnějších představitelů je americké seskupení, které si říká Metallica.

Metallica vznikla v Los Angeles v USA, když si v druhé polovině roku 1981 bubeník Lars Ulrich napsal inzerát do místních novin The Recycler: „Bubeník hledá ostatní metalové hráče, abychom mohli jamovat na hudbu skupin Tygers of Pan Tang, Diamond Head a Iron Maiden." Na inzerát odpověděli kytarista James Hetfield a Hugh Tanner ze skupiny Leather Charm. Ač se ještě nevytvořila skupina, Ulrich už požádal zakladatele vydavatelství Metal Blade Records Briana Slagela, zda by nemohl nahrát skladbu pro novou kompilaci vydavatelství zvanou Metal Massacre. Slagel souhlasil, Ulrich přesvědčil Hetfielda, aby zpíval a hrál na rytmickou kytaru. Skupina tedy byla oficiálně založena v říjnu 1981 pět měsíců poté, co se Ulrich a Hetfield poprvé setkali.

Ulrichův přítel Ron Quintana potom vymyslel jméno Metallica. Ulrich dal druhý inzerát do novin The Recycler, do nějž napsal, že hledá sólového kytaristu. Odpověděl Dave Mustaine, poté, co Hetfield a Ulrich viděli jeho drahé vybavení, byl začleněn do skupiny. V roce 1982 Metallica nahrála první vlastní skladbu "Hit the Lights" pro kompilaci Metal Massacre (kde byla skupina uvedena jako "Mettallica"). Hetfield hrál na basovou kytaru a Lloyd Grant kytarové sólo. Kompilace vyšla 15. června 1982. Ač byli členové rozhněváni chybou na obalu, Metallica se dokázala skladbou dostatečně prosadit, a tak si mohla poprvé naživo zahrát 14. března 1982 v Radio City v Anaheimu v Californii s nově začleněným baskytaristou Ronem McGovneym. První skutečný koncert kapely (sice jeden odehráli o dva týdny dříve v Anaheimu, kvůli návštěvě cca dvaceti lidí se jednalo spíše o večírek) se uskutečnil až 27. března 1982 v Hollywoodském klubu Whisky a Go Go. Původně měli předskakovat britským Saxon, ale nakonec hráli celý večer. Metallica následně nahrála první demo, které se jmenovalo Power Metal (podle Quitanovy vizitky ze začátku roku 1982). Na podzim roku 1982 ale Ulrich a Hetfield navštívili vystoupení skupiny Trauma v nočním klubu Whisky a Go Go (leží v západním Hollywoodu), v němž hrál baskytarista Cliff Burton. Oba byli ohromeni Burtonovým používáním wah-wah pedálu a požádali ho, jestli by se nepřidal k Metallice. Hetfield a Mustaine chtěli dostat McGovneyho ze skupiny, "ničím nepřispěl, jenom poslouchal". Burton nabídku původně odmítl, na konci roku však přijal tuto výzvu, ale s podmínkou, že se skupina přesune do El Cerrita v San Franciscu. První vystoupení s Burtonem bylo v nočním klubu The Stone v březnu 1983, následovala první nahrávka, demo Megaforce z roku 1983.

Metallica byla připravena nahrát první album, ale když Metal Blade nebyl schopný pokrýt dodatečné finance, skupina začala hledat další možnosti. Koncertní promotér Johny "Z" Zazula, který slyšel demo No Life 'til Leather, nabídl, že sjedná dohodu mezi skupinou a nahrávacími společnostmi v New Yorku. Zjistilo se, že společnosti nemají zájem nahrávat. Zazula si půjčil peníze, aby pokryl náklady nahrávání a nechal podepsat kapele smlouvu pro jeho vlastní vydavatelství Megaforce Records.

Album Kill 'Em All - na natáčení prvního alba Kill 'Em All jela kapela do Rochestru v New Yorku, kde se Hetfield, Ulrich a Burton rozhodli z kapely vyloučit Mustaina pro problémy s alkoholem, drogami a násilnickým chováním během sešlosti 11. dubna 1983. Mustaina nahradil Kirk Hammett z kapely Exodus, který se stal členem Metallicy ještě ten samý den. První vystoupení s Hammetem bylo 16. dubna 1983 v nočním klubu The Showplace v Doveru v New Jersey. Album se nejprve mělo jmenovat Metal Up Your Ass, ale kvůli sporu mezi vydavateli a distributory, kteří odmítali vydat jej s tímto názvem, bylo přejmenováno na Kill 'Em All. Vyšlo 27. května 1983 a je do dnešních dnů považováno za klasiku žánru. A ač nebylo důležitým finančním úspěchem, pomohlo Metallice získat základnu posluchačů v undergroundové metalové scéně. Metallica po vydání své prvotiny vyjela na první turné (s britskou kapelou Raven), aby podpořila vydání alba. V únoru 1984 předskakovala skupině Venom na turné Seven Dates of Hell, kde skupina hrála před sedmi tisíci lidmi na Aardschokovém Festivalu v městě Zwolle v Nizozemí.

Mustaine, který po odchodu založil skupinu Megadeth, často v rozhovorech vyjadřoval svoji nelibost vůči Hammetovi. Říkal, že mu Hammet "ukradl job". Mustaine byl "nasrán", protože věří, že se Hammet stal známý díky hraním skladeb, které napsal on. V roce 1985 v rozhovoru s Metal Force, Mustaine o Hammetovi řekl: "Je opravdu legrační, jak Kirk Hammet ukradl všechna má sóla, která jsem nahrál v No Life 'til Leather, a vy jste ho ještě zvolili nejlepším kytaristou." Do prvního alba skupiny Megadeth Killing Is My Business... and Business Is Good! z roku 1985 Mustaine zařadil skladbu Mechanix, kterou Metallica přepracovala a přejmenovala na The Four Horsemen (z alba Kill 'Em All).

Album Ride the Lightning - ale o tom a dalších albech zase příště.

 

                                                       Radek Červený     RadCer@email.cz

 

Fotogalerie článku

Vložit nový příspěvek

Vaše jméno
Text
Antispam
Opište kód z obrázku

Diskuze k tomuto článku

K tomuto článku zatím nejsou žádné příspěvky.