METALLICA 2 | Naučit se .CZ

UživatelUživatel: Neznámý | Přihlásit se | Zaregistrovat se | Domů

Kategorie

METALLICA 2

<< Zpět na přehled článků

Přidáno: 21.10.2012

Metallica nahrála druhé studiové album, Ride the Lightning, ve studiu Sweet Silence v Kodani v Dánsku. Producentem byl Flemming Rasmussen.

Album, vydané v srpnu 1984, se umístilo na stém místě v prestižním řebříčku „Billboard 200". Zvláštní je, že v tiskárně ve Francii omylem vytiskli zelené obaly k albu, které se později staly vysoce ceněnou sběratelskou raritou. Ostatní skladby z alba jsou Fight Fire With Fire (tématem nukleární válka), For Whom the Bell Tolls, Fade to Black, Trapped Under Ice, Escape (pokus o rádiový hit), Creeping Death (skladba vypráví biblický příběh o židovském odchodu z otroctví v Egyptě a zaměřující se na mor, jenž navštívil Egypťany) a instrumentální skladba The Call of Ktulu. Mustaine je označen jako spoluautor skladeb Ride the Lightning a The Call of Ktulu.

A zajímavý je i příběh, díky němuž vznikla skladba Fade to Black. 14. Ledna 1984, po jednom z koncertů, někdo vykradl náklaďák s celou hudební výbavou, členům skupiny zůstaly jen ty kytary, které měli s sebou v hotelu. Z tohoto zážitku se narodila první balada Metallicy Fade To Black. Píseň má velice pesimistický text: „Ztratil jsem chuť do života... nic mi nezůstalo, potřebuji konec, abych se osvobodil".

Poté, co ředitel vydavatelství Electra Records Michael Alago a spoluzakladatel firmy Q-Prime Management Cliff Burnstein viděli koncert Metallicy, nabídli ji smlouvu, která byla pro skupinu výhodná a tak ji 12. září podepsala. Úspěch Metallicy byl pak zvýrazněn tím, že British label Music for Nations vydal limitovanou edici singlu Creeping Death, kterého se prodalo 40 000 kusů. Dvě ze tří skladeb se objevily na znovuvydaném albu Kill 'Em All (vydaném v roce 1989 Elektrou, obsahující předělávky skladeb Am I Evil? od Diamond Head a Blitzkrieg od skupiny Blitzkrieg). Metallica poté vyjela na první velké evropské turné se skupinou Tank s průměrnou návštěvou 1300 lidí. Po návratu do USA kapela absolvovala turné se skupinami W.A.S.P. a Armored Saint.

17. srpna 1984 skupina hrála na festivalu Monsters of Rock v Donnington Parku vedle takových kapel jako Ratt a Bon Jovi před 70 000 lidmi. James Hettfield na koncertě přednesl slavnou řeč na téma „Metallica a jiné kapely tohoto festivalu". Malá ukázka: „Jestli jste přišli, abyste viděli barevný hadry ze spadexu a make-up, nebo jiný sračky a čekáte na slova rock'n'roll, baby v každý písničce, tak my nejsme vaší kapelou". Po vystoupení na festivalu se situace Metallicy v Anglii zlepšila a prodej desek se zdvojnásobil. 31. srpna skupina hrála před obecenstvem 60 tisíc posluchačů na festivalu Days on the Green v Oaklandu v Californii.

Třetí album Metallicy bylo nahráno ve studiu Sweet Silence a vydáno v březnu 1986. Na albu pracovali od léta 1985, natáčení trvalo od 2. září do 27. prosince, v lednu pak bylo album mixováno. Album dosáhlo 29 příčky v Billboardu 200 a strávilo tam 72 týdnů. Album Master of Puppets bylo první, které Metallice získalo zlatou desku, a to 4. listopadu 1986, poté roku 2003 bylo šestkrát označeno za platinové. Steve Huey z Allmusic označil album za "největší úspěch skupiny". Titulní skladba pojednává o kokainu, jenž byl v té době velmi oblíbený. Po vydání alba se Metallica spolu s Ozzym Osbournem vydala na turné skrz celé USA. Hetfield si při něm zlomil zápěstí, a proto pouze zpíval (na kytaru hrál John Marshall).

27. září 1986, během Evropské části turné Damage Inc., si hráči tahali karty, kdo ve které části autobusu bude spát. Burton vyhrál a vybral si Hammetovo místo. Kolem úsvitu u Dörarpu ve Švédsku řidič ztratil kontrolu nad vozem a dostal smyk, což způsobilo několikanásobné převrácení autobusu. Ulrich, Hammett a Hetfield vyvázli bez vážnějších zranění, baskytarista Burton zůstal pod autobusem. Byl na místě mrtvý. Pohřeb se konal 7. října v San Francisku. Cliffovi na rozloučenou hrála jeho skladba "Orion". Burtonova smrt nechala budoucnost skupiny v nejistotě. Zbývající členové se po úvaze rozhodli, že by Burton chtěl, aby pokračovali, a s požehnáním Burtonovy rodiny hledali náhradu. CCa čtyřicet muzikantů zkoušelo získat místo baskytaristy, včetně jmen jako Les Claypool ze skupiny Primus, Troy Gregory ze skupiny Prong nebo frontman kapely Flotsam and Jetsam, Jason Newsted. Ten byl připraven ze všech nejlépe, před konkurzem se naučil všechny skladby. Následně jej skupina pozvala do klubu Tommy's Joynt v San Franciscu. Hetfield, Ulrich a Hammett se rozhodli, že právě on se stane tím, kdo nahradí Burtona. První vystoupení s novým baskytaristou Newstedem bylo v Country Clubu v Rededě v Californii.

Po příchodu Newsteda a doplnění chybějícího postu skupina dokončila na začátku roku 1987 turné. V březnu 1987 si Hetfield podruhé zlomil zápěstí. V létě 1987 se kapela „zašila" v garáži Larse v East Bay v San Franciscu, kde začaly zkoušky, na kterých hráli covery skupin NWOBHM. V červenci se Metallica vrátila do studia A.M. Conway v Los Angeles, kde nahráli některé skladby z garážových zkoušek. Za šest dnů z toho vzešlo minialbum The $5.98 E.P. Garage Days Re-Revisited. Album bylo nahráno coby zkouška nově sestaveného studia, jako zkouška pro Newsteda a jako zmírnění smutku a stresu po smrti Burtona. 21. srpna byla premiéra desky, která ale od roku 1989 nebyla běžně v prodeji (znovu vyšla jako bonus pozdější desky "Garage Inc." v roce 1998). Video nazvané Cliff 'Em All bylo vydáno v roce 1987, aby připomínalo tři roky Burtona v Metallice. Video se skládá z basových sól, domácích videí a fotek.

Album ...And Justice for All a další stránky z historie skupiny si pod lupu vezmu opět v dalším díle seriálu o legendě metalových pódií.

 

                                   Radek Červený     info@naucitse.cz

Fotogalerie článku

Vložit nový příspěvek

Vaše jméno
Text
Antispam
Opište kód z obrázku

Související články

Diskuze k tomuto článku

K tomuto článku zatím nejsou žádné příspěvky.