METALLICA 3 | Naučit se .CZ

UživatelUživatel: Neznámý | Přihlásit se | Zaregistrovat se | Domů

Kategorie

METALLICA 3

<< Zpět na přehled článků

Přidáno: 28.10.2012

...And Justice for All mělo být vydáno v roce 1988. Protože Metallica toho roku hrála hodně koncertů a zanedbávala nahrávání, vyšlo album 6. září 1989. Od předešlých se liší zvukově a je určitým posunem i ve stylu.

Bylo nominováno na cenu Grammy. K balladě One byl natočen první videoklip v historii kapely. Původ jeho názvu můžeme hledat v posledních slovech americké přísahy vlajce: „I pledge all allegiance to the flag of the United States of America and to the Republic for which it stands, one nation, under God, individual, with liberty and justice for all. (Přísahám úplnou věrnost vlajce Spojených států amerických a republice, za niž vlaje, národu pod vládou Boží, nezávislému, se svobodou a spravedlností pro všechny). Album bylo komerčním trhákem, dosáhlo na šesté místo v Billboard 200 a stalo se tak prvním od skupiny, které se umístnilo v první desítce. Úspěch potvrzuje fakt, že devět týdnů po svém vydání dostává album platinovou desku za prodejní čísla. Metallica strhla z výsluní tehdy módní hairmetalové kapely. Newstedova basová linka byla úmyslně utlumená a jeho nápady byly ignorovány (dostal ale zásluhy za část písně Blackened). Také bylo několik stížností na produkci: např. Steve Huey z Allmusic si všiml, že Ulrichovy bicí jsou více cvakající než bušící a že kytary málo zní. Že by nářky závisti? Turné k propagaci alba se jmenovalo The Damaged Justice tour.Metallica se následně vydala na velké turné Damage Justice, které začalo 11. září v Budapešti a skončilo 8. října 1989 v Sao Paulu.

Společně s prací na dalším albu začala kapela hledat nového producenta, protože Rasmussen byl podle názoru členů „moc panovačný". Nahradil jej Bob Rock. Ve studiu se začalo v říjnu 1990 a mělo být vše dokončeno v březnu 1991. Premiéra nové desky však byla několikrát odložena, nahrávání se skončilo až v červnu 1991. Vzniklo i několikahodinové video ze zákulisí studia (A Year and a Half in the Life of Metallica ). Premiéra samotné desky byla až 12. září. Album dostalo jednoduchý název Metallica, říká se mu také Black Album. Stalo se nejznámějším počinem skupiny a mělo také nejlepší prodejnost. Některé jeho skladby už byly přijatelné i pro mainstreamová média, ruku v ruce s tím popularita metalové party dále rostla. 16. března 1999 Metallica získala za 11 miliónů prodaných nosičů Black Album ocenění Diamond Award. Album se stálo jedním z nejznámějších v rockové a metalové historii. Kapela se od té doby stala komerčně úspěšnější, což se projevilo i na zvětšování koncertního pódia a přidávání dalších efektů.

Metallica se následně vydala na turné, kde spojila síly s kapelou Guns N' Roses. Při koncertu v Montrealu ohňostroj vybuchl v nepravou chvíli a silně popálil Jamese. Zrušili několik vystoupení a po zbytek turné James jenom zpíval; znovu za něj „zaskočil" John Marshal, ostatně tak jako dříve, když měl James několikrát zlomenou ruku. Po krátké pauze 9. října 1992 se kapela vydává na evropskou šňůru pod názvem Wherever I May Roam Tour. Koncem prosince koncertovala v Japonsku. Po „šňůře" koncertů si členové dopřáli měsíční volno. Věnovali se hlavně rodině a svým zájmům. Kirk započal spolupráci s časopisem Guitar World. Prostřednictvím tohoto časopisu dával kurzy hry na kytaru. V tomto měsíci pokračovala série koncertů. První byl v Brně na stadiónu FC Boby. 4. června pak v Belgii skončila šňůra koncertů propagujících „Černé Album". V prosinci 1992 ještě vychází boxset Live Shit: Binge & Purge, první živé album kapely.

Roku 1995 James a Lars začali pracovat na novém albu. Ačkoli když předem věděli, že nebude jako předchozí, Lars chtěl, aby kapela „stárla s hrdostí". V té době udělala Metallica na metalovou skupinu revoluční počin: všichni si ostříhali vlasy (Newsted tak učinil již roku 1992). Skladby, které tentokrát nesly místy až bluesový, countryový, nebo hard rockový feeling, byly hotovy už v dubnu, celé nahrávání trvalo však rok. Album Load vyšlo u Polygramu v červnu 1996, nahrávalo se v The Plant Studios v Sausalitu, nedaleko San Francisca, pod vedením Boba Rocka. Při práci na albu vzniklo něco kolem třiceti skladeb, na Load se ovšem dostalo jen čtrnáct z nich.

A album ReLoad? Zase někdy příště ...

 

                                                Radek Červený   info@naucitse.cz

 

Fotogalerie článku

Vložit nový příspěvek

Vaše jméno
Text
Antispam
Opište kód z obrázku

Související články

Diskuze k tomuto článku

K tomuto článku zatím nejsou žádné příspěvky.