11.09.2001 aneb kauza Harrit a nanotermit | Naučit se .CZ

UživatelUživatel: Neznámý | Přihlásit se | Zaregistrovat se | Domů

Kategorie

11.09.2001 aneb kauza Harrit a nanotermit

<< Zpět na přehled článků

Přidáno: 03.11.2012

Možná jste přehlédli, možná ne: podle loňského květnového průzkumu agentury Sanep třetina našinců věří konspiračním teoriím, podle nichž útoky z 11. září 2001 mohla zosnovat americká vláda.

Zrovna tehdy jsem psal v Neviditelném psu v souhrnném třídílném článku Inside job 9/11 jako politický mem, že nad spřádáním takových košatých alternativních dějin už nejde jen tak mávnout rukou. A čísla z onoho průzkumu to k mé poněkud zvrhlé satisfakci jen potvrdila.

wtc new yorkMyslím proto, že je docela na čase se detailněji podívat na to, co vlastně konspirační teoretici (dále jen KT) tvrdí, na jaké úrovni asi argumentují a co považují za svá trumfová esa. Ostatně blíží se 10. výročí těch událostí a KT při té příležitosti jistě znovu značně ožijí. V tomto článku se budu věnovat oblíbené konspirační hypotéze, že se věže WTC nezřítily jen kvůli impaktům letadel a následným požárům, ale byly strženy řízenou demolicí za pomoci nějaké pyrotechnické směsi - konkrétně termitu složeného z velmi malých částic hliníku a oxidů železa (nanotermitu, supertermitu). Zvláštní pozornost přitom budu věnovat poměrně proslulé publikaci z roku 2009, jejíž autoři tvrdí, že přítomnost nevyhořelého nanotermitu skutečně prokázali v prachu, který zůstal po zřícení budov WTC. Mělo totiž jít o první víceméně přímý a zároveň víceméně vědecký důkaz, že se Američané v září 2001 dopustili inside jobu jako kolosálního podvodu se světodějnými následky.

Jak jsou rozdány karty? Proč vůbec KT (konkrétně amerického fyzika Stevena Jonese), v roce 2006 napadlo, že věže WTC byly strženy zrovna pomocí jakéhosi tajemného nanotermitu? Ve zkratce to předestřu ve formě poněkud idealizovaného a uhlazeného fiktivního dialogu mezi KT a OKT (oponenty konspiračních teoretiků), z něhož by zároveň mělo být patrné, kde to mezi oběma stranami zásadně skřípe, protože každá vidí i z hlediska zcela elementární logiky úplně jiný historický „film".

KT: 11. září se po nárazu dvou letadel do svých základů zřítily hned tři mrakodrapy WTC. To je bez použití „pomocných" řízených demolicí fyzikálně nemožné. Zjevně tedy šlo o inside job.

OKT: To nemůžete myslet vážně. Přece právě proto, že zřícení tří mrakodrapů po nárazu dvou letadel vypadalo tak podivně a nepravděpodobně, o žádný inside job nešlo. Nikdo sebeméně soudný by neplánoval supertajné demolice tak, aby byly zároveň tak hloupě nápadné. Hlavně by ale byly zbytečné, jako casus belli by bohatě stačil ten útok čtyřmi letadly na symboly americké imperiální pýchy se spoustou Američanů. Zřícení silně poškozených věží WTC1 a WTC2 bez nějakých demolicí bylo fyzikálně možné a bylo to prokázáno. Budovu WTC7 zasáhly trosky hroutící se severní věže, hořelo v ní a zhroutila se až po 7 hodinách, patrně kvůli strukturálnímu selhání, i když to kvůli nedostatku údajů o průběhu požárů nejde jednoznačně potvrdit (viz zpráva respektovaného National Institute of Standars and Technology, NIST).

KT: Potenciální úvahy či motivy strůjců inside jobu nás nezajímají, staráme se jen o fakta a dosavadní  katastrofálně špatná vyšetřování. Co se týče Dvojčat, jejich náhlé zhroucení do svého půdorysu rychlostí blízkou volnému pádu hovoří za vše, stejně jako pyroklastická oblaka prachu, daleko odlétající trosky, jezírka žhavého kovu nalezená v sutinách, žhavý proud vytékající z jedné z věží před kolapsem a mnohé další jevy. Četní svědkové navíc tvrdí, že ve spodních částech věží zaslechli exploze a viděli záblesky.

OKT: Průběh kolapsů sice řízené demolice na první pohled připomínal, ale lze je zcela věrohodně objasnit bez nich. Kolapsy navíc evidentně začaly v místech, kde byly věže zasaženy letadly. Dejte si říct, že použití výbušnin v rámci inside jobu je opět vyložený nesmysl. V klíčově důležité tajné operaci, která měla sloužit jako záminka pro vyvolání válek, by přece nikdo něco tak extrémně nápadného nepoužil. Údajné exploze či hlasité rány v těžce poškozených budovách se dají vysvětlit mnoha jinými způsoby. Jezírka žhavého kovu jsou jednak velmi sporná, jednak by stejně demolice nedokazovaly, a onen žhavý proud lze také objasnit i bez termitu.

KT: Řízené demolice to přesto jasně byly, nemůžeme za to, že strůjci po provedeném inside jobu nechali tolik zjevných stop. Pokud jsou tedy výbušniny příliš nápadné, byla použita jiná pyrotechnická směs, zřejmě na bázi termitu, která na vybraných místech porušila vnitřní jádrové sloupy ocelové konstrukce mrakodrapů, a to bez výrazného akustického doprovodu. Nejspíš šlo o nějakou formu nanotermitu, s velmi jemnými a jemně promísenými částečkami hliníku a oxidů železa, která se prý zapaluje už při poměrně nízkých teplotách několik set stupňů, hoří mimořádně rychle a s uvolněním spousty tepla. Při termitické reakci oxidů železa s hliníkem vzniká železo, a přitom právě malé kuličky bohaté na železo byly nalezeny v prachu po zřícení WTC.

OKT: Je to jen další konspirační domněnka vytažená z klobouku, ostatně termit se na demolice nehodí a neužívá, o nanotermitu nemluvě. Částice bohaté na železo v prachu z WTC lze vysvětlit hned několika jinými způsoby, jsou například součástí popílku, který se běžně přidává do betonu. Mimochodem, kolik tun by toho vašeho nanotermitu bylo třeba? Jak se dostal až na místa určení a jak bylo zabezpečeno jeho zapálení ve vhodnou chvíli? Byl instalován jen v patrech zasažených letadly, nebo i jinde? Proč bylo vlastně za tak ohromného rizika prozrazení potřeba věže WTC strhnout úplně? Co by tím spiklenci mohli získat? Zakrýt důkazy, že šlo o řízenou demolici?

KT: Na železo bohaté částice zkrátka vznikají i spalováním termitu. Ostatní jsou v tuto chvíli vedlejší námitky a detaily, my půjdeme po této stopě. Nanotermit to může být už proto, že jde o velmi těžko dostupný pyrotechnický materiál, vhodný tudíž pro tajné operace. A my jeho zneužití k řízené demolici WTC dříve nebo později dokážeme.

Zda a kdy toto skutečně dokázali, to si povíme příště.

 

                                             Ivan Kmínek

Ivan Kmínek je pro mnohé z vás, troufám si říci, že drtivou většinu, naprosto neznámým autorem. Reagoval na mou sérii článků o konspiracích ohledně katastrofy v podobě teroristických útoků v září 2009 v Americe. Vyměnili jsme spolu pár řádek, na základě nichž vám předkládám a budu i nadále dávat v šanc slova tohoto odborníka na problematiku související s tímto otřesným činem. A jak sám sebe pan Kmínek představil? Velmi prostě: "Od roku 1977 se zabývám hlavně vědou (makromolekulární chemií), ale v letech 1997 až 2006 jsem si udělal delší přestávku a pracoval jako redaktor měsíčníku Reader's Digest Výběr, abych uživil rodinu. Za minulého režimu jsem býval autorem scifi, ale i když mám ten žánr pořád rád, v psaní fantastiky už nepokračuju. Realita je dnes sama o sobě zajímavá až hanba." Jen dodám, že jsem jeho články přelouskal jedním dechem a mohu zaručit, že jde o více než jen pár vysvětlení k dohadům, jimž jsem se věnoval já.

 

                                           Radek Červený    info@naucitse.cz

 

Vložit nový příspěvek

Vaše jméno
Text
Antispam
Opište kód z obrázku

Diskuze k tomuto článku

K tomuto článku zatím nejsou žádné příspěvky.