GRENADA – LETEM SVĚTEM 12 | Naučit se .CZ

UživatelUživatel: Neznámý | Přihlásit se | Zaregistrovat se | Domů

Kategorie

GRENADA – LETEM SVĚTEM 12

<< Zpět na přehled článků

Přidáno: 06.11.2012

Stahujete filmy z internetu bez oprávnění a bydlíte na Grenadě? V tom případě o sobě můžete prohlásit, že jste pirátem z Karibiku. Vítejte ve vodách světadílu Amerika, v lokalitě stále známější mezi turisty.

Grenada se rozkládá na ostrově Grenada na ploše 342 kilometrů čtverečních jižní části souostroví Grenadiny, z nichž největší jsou ostrovy Carriacou, Petite Martinique a Ronde Island. Ostrovy jsou sopečného původu s množstvím termálních pramenů. Jsou hustě zalesněny a mají úrodnou půdu. Největší ostrov Grenada je pahorkatý - nejvyšší vrchol Mount Saint Catherine (hora Svaté Kateřiny) má výšku 840 m n. m. - s několika řekami. Nejnižším bodem je samozřejmě hladina Atlantiku. Na jižním pobřeží je mnoho zátok a zálivů. Podnebí je tropické (horko a vlhko), s častými hurikány v období mezi červnem a listopadem.

Původními obyvateli byli příslušníci kmene Arawaků, kteří sem přišli okolo roku 1100 př. n. l., avšak byli zmasakrováni bojovnějším kmenem Karibů. Ten na ostrově v době připlutí Kryštofa Kolumba v roce 1498 během třetí objevitelské výpravy. Kolumbus ostrov chtěl pojmenovat Concepción (Zrození), posádka název odmítla a pojmenovala jej po městě Granada. Španělé ostrov trvale neosídlili. 1650 jej pro osídlení koupila Francie, musela o něj však bojovat s původními karibskými obyvateli. Po poslední bitvě s Francouzi v roce 1651 se Karibové vrhli na smrt z útesu, který Francouzi následně pojmenovali jako "Le Morne de Sauteurs" (Vrch skokanů). Francouzi na ostrově v roce 1674 ustavili kolonii La Grenade. Ta bohatla na obchodu především s cukrem, pěstovaným na plantážích množstvím dovezených černých otroků. Hlavním městem se stalo díky přístavu Fort Royal, Brity později přejmenované na nynější Saint George's (4.700 obyvatel). Po Francií prohrané Sedmileté válce připadla Grenada v roce 1763 na základě Pařížského míru Britům, kteří upravili jméno ostrova na jeho nynější podobu.  Francouzi ostrov dobyli znovu v roce 1779, ale opět, na základě Versailleského míru z roku 1783, ve prospěch Britů o něj přišli. V roce 1795 došlo k povstání otroků vedenému Julianem Fendonem, inspirovaným ideály Francouzské revoluce. Otroci převzali kontrolu nad ostrovem. Povstání bylo Brity potlačeno, vztahy zůstaly napjaté až do zrušení otroctví roku 1833. V 19. století produkce kakaa převýšila produkci cukru, stalo se hlavním exportním artiklem Granady, ve 20. století se nejvýznamnější stala produkce muškátového oříšku. Půda na ostrově byla pro pěstování tohoto koření ideální, a protože byla Grenada bližším zdrojem než Nizozemská východní Indie, stala se jeho významným producentem. V letech 1833 až 1958 byla Grenada členem Britských Návětrných ostrovů, od roku 1885 byla sídlem generálního guvernéra tohoto uskupení. Mezi roky 1958 a 1962 pak byla součástí federace Západní Indie. Vlastní autonomii měla od roku 1967 (stát přidružený k Velké Británii), nezávislost získala 7. února 1974. Prvním předsedou vlády nezávislé Grenady se stal odborář Sir Eric Matthew Gairy z Grenadské sjednocené strany práce a prvním guvernérem se stal Sir Leo De Gale.

Vyhlášení nezávislosti bylo poznamenáno protesty a stávkami. Tento vývoj vyústil v roce 1979 v nekrvavý státní převrat a moci se chopilo Nové hnutí spojeného úsilí o sociální péči, vzdělání a osvobození. Jeho předseda, levicový politik Maurice Bishop, se stal předsedou Lidové revoluční vlády. Neuspořádání svobodných voleb, spolupráce s Kubou a Sovětským svazem a militarizace země (vznik Lidové revoluční armády) začaly znepokojovat okolní státy (Trinidad a Tobago, Barbados, Dominiku a také Spojené státy), které se obávaly vzniku dalšího komunistického státu v karibské oblasti. Vedle toho nová vláda představila plán pro obnovu grenadské ekonomiky.

V roce 1983 se objevily rozpory ve vládnoucí straně. Boj o moc vyvrcholil marxistickým vojenským pučem. Vláda byla svržena a moci se chopil generál Hudson Austin. Maurice Bishop byl 19. října popraven. O šest dní později americký prezident Ronald Reagan nařídil invazi na ostrov a svržení režimu. Oficiálním, americkou veřejností široce přijímaným, zdůvodněním byla snaha o ochranu 800 studentů medicíny na univerzitě v Saint George's. Jednotky americké námořní pěchoty o síle 1900 mužů (za podpory jednotek Barbadosu, Dominiky, Jamajky, Svaté Lucie a Svatého Vincence a Grenadin) po krátkém boji zatkly grenadské politické špičky i kubánské poradce, evakuovaly všechny americké občany, obnovily ústavní pořádek a vrátily moc do rukou generálního guvernéra, Sira Paula Scoona, který vybral Nicolase Braithwaita, bývalého představitele Commonwealthu, aby se ujal úřadu předsedy vlády.

7. září 2004 zasáhl zemi poprvé od roku 1963 hurikán. Hurikán Ivan byl mimořádně silný (stupeň 4, extrémní hurikán - rychlost větru přes 210 km/h). Zemřelo 37 lidí a poškozeno či zničeno bylo 90 % budov. 14. července následujícího roku navíc zasáhl zemi hurikán Emily. Jeho síla byla menší (stupeň 1, minimální hurikán - rychlost větru okolo 120 km/h), přesto však způsobil další poškození budov. Škody dosáhly přibližně 3 miliardy dolarů, většina obchodů a turistických zařízení byla znovu otevřena v roce 2007.

Grenada má cca 98.000 obyvatel. Populační růst dosahuje 0,53 %. Porodnost dosahuje 2,21 dítěte na jednu ženu, dětská úmrtnost je však neuvěřitelně vysoká, 12 úmrtí na 1000 narozených. Naděje dožití při narození dosahuje 69 let. Gramotných je 97 % obyvatel. Hlavní etnickou skupinou jsou černoši, bývalí otroci na plantážích, s 82 % populace, dalších 13 % představují míšenci bělochů a černochů, 5 % představují běloši. Původní indiánské (Karibské) obyvatelstvo je zastoupeno v nepatrném množství. Oficiálním úředním jazykem je angličtina. Většina obyvatel (asi 89 000) v běžném hovoru užívá grenadskou kreolskou angličtinu, místní dialekt angličtiny s výrazným vlivem kreolské francouzštiny. V 6- ti farnostech a s jedním závislým členstvím je nezaměstnanost kolem 13- ti %. Co se týká víry, je zde 53 % katolíků a 38 % prostentantské víry.

Na placení v době dovolené si připravte zde tradiční měnu, východokaribský dolar. Radu vám poskytne některý z 24.000 uživatelů internetové sítě, hodinky si nastavte o pět hodin zpět oproti středoevropskému času. Mezinárodní označení země je GRD, vozidel pak WG. A jelikož zde vláčky nejezdí, je pro milovníky přepravy nabízeno 1.040 km silniční infrastruktury.

 A i v příštím díle se nepřesuneme z Ameriky dále, naopak, uvítá nás Barbados. A čím překvapí? Počkejte si na šťastně nešťastnou třináctou část seriálu.

 

                                      Radek Červený   info@naucitse.cz

Fotogalerie článku

Vložit nový příspěvek

Vaše jméno
Text
Antispam
Opište kód z obrázku

Diskuze k tomuto článku

K tomuto článku zatím nejsou žádné příspěvky.