FREDDIE MERCURY | Naučit se .CZ

UživatelUživatel: Neznámý | Přihlásit se | Zaregistrovat se | Domů

Kategorie

FREDDIE MERCURY

<< Zpět na přehled článků

Přidáno: 24.11.2012

Zeptáte- li se kohokoli na nejlepšího zpěváka všech dob, můžete si být jisti, že mezi trojicí těch jeho nej zazní i jméno jednoho z nejprodávanějších interpretů, zpěváka skupiny Queen. Kdo vlastně byl Freddie?

Narodil se 5.9.1946 jako Farrokh Bulsara ve Stone Town na východoafrickém ostrově Zanzibar. Jeho otec Bomi působil na Zanzibaru v britské koloniální správě jako soudní úředník. V pěti letech začal navštěvovat zanzibarskou misijní školu. Roku 1955 byl poslán do Bombaje (Indie), kde žil v internátní škole St. Peter's v Panchgani. Opustil otce, mladší sestru Kashmiru, hlavně však svou matku, se kterou měl velmi silný vztah.

V St Peter's se mu dostalo klasické britské výchovy. Začal chodit na hodiny klavíru, které ovlivnily jeho budoucí kariéru. Se svými kamarády založil svou první hudební skupinu - The Hectics, v níž hrál na klavír. Právě zde získal přezdívku, pod kterou ho zná celý svět - Freddie. Jelikož se líbila i rodičům, skutečné jméno upadlo v zapomnění. Roku 1963 školu neznámo proč opustil, vrátil se domů a dokončil vzdělání v klášterní škole St Joseph's. Po revoluci na Zanzibaru se rodina v roce 1964 přestěhovala do Británie.

Ve škole se mu v Británii nevedlo - zhoršil se ve všech předmětech s výjimkou jediného: umění. To jej vedlo k rozhodnutí přihlásit se na uměleckou školu. Na podzim 1966 nastoupil na londýnskou Ealling College of Art. Bylo mu dvacet, stal se řádným studentem školy uprostřed rušných šedesátých let. Londýn se mezitím stal samozvanou Mekkou kultury pro mladé, čímž Freddie sám si pro svůj život nemohl lépe vybrat město více vzrušující. Ealling College of Art byla dobrou volbou. Mezi dřívější studenty patřili Pete Townshend z The Who i Ronnie Wood z Faces, pozdější člen Rolling Stones. Ve škole se seznamuje s Timem Staffelem, spolu tráví většinu studentských let. Tim v té době (1967) už hrál v poloprofesionální kapele s Brianem Mayem a Rogerem Taylorem, se kterými se Freddie seznámí zkraje roku 1969. Tito dva, ještě s Timem Staffelem, založili v roce 1968 kapelu Smile. Po slibně rozjetém začátku však kapela začala krachovat. Mercury jim navrhl, zda by u nich v kapele nemohl účinkovat, souhlasili. Paradoxně jedinému Timu Staffelovi se toto moc nezamlouvalo, nakonec kapelu opustil. Roger a Brian navrhli jako nový název kapely Grand Dance, ale Freddie si prosadil, že se kapela bude jmenovat Queen. Potřebovali ještě jednoho člena, kterým se stal po dlouhém hledání baskytarista John Deacon. První album „Queen" neznamenalo úspěch v měřítku s ostatními tehdejšími kapelami, pro novou skupinu to byl slibný začátek, když se album Queen umístilo na 24. místě.

Druhé LP, které vyšlo v březnu 1974, bylo úspěšnější - stalo se 5. nejprodávanějším albem v Británii. Třetí album (Sheer Heart Attack - listopad 1974) bylo dokonce druhé. 21. listopadu 1975 vyšlo LP „A Night at the Opera" se skladbou Bohemian Rhapsody, ve které sbory byly nahrány postupným navršením 180 hlasů, kytara působila dojmem orchestrálního doprovodu. O 10 dnů později se singl Bohemian Rhapsody, jejž složil Mercury, dostal na 1. místo britské hitparády, kterou vedl tehdy jen ztěží uvěřitelných 9 týdnů. Bohemian Rhapsody je dodnes živá skladba, o čemž svědčí prvenství v mnoha anketách.

Na počátku 80. let si přestal lakovat nehty na černo, oblékat se do saténu, nechal si narůst knírek, ale extravagantní oblečení střídal dál. 30. června 1980 vyšlo LP The Game, nejprodávanější album v USA. 13. července 1985 se odehrálo dvacetiminutové vystoupení Queen na londýnském koncertě Live Aid, který přenášelo 12 družic pro 1,6 miliardy televizních diváků na celém světě. Na koncertě vystoupili i Paul McCartney, Eric Clapton, David Bowie, Madonna, U2, The Who, Sting a další hvězdy tehdejšího hudebního nebe. 1984 vyšla na singlu jeho první sólová nahrávka Love Kills a o rok později i první sólové debutové album Mr. Bad Guy. 1987 vyšel singl se španělskou operní zpěvačkou Montserrat Caballé „Barcelona" a 1988 společné stejnojmenné album duetů, přinášející spojení rocku a opery.

Kolem roku 1989 se začalo veřejně spekulovat o jeho špatném zdravotním stavu. Byl fyzicky i psychicky unaven. Se skupinou ještě natočil album Innuendo (únor 1991) - 1. v Británii a 30. v USA. 23. listopadu 1991 oznámil, že trpí AIDS a 24. listopadu 1991 kolem 19. hodiny zemřel. V tento den shodou okolností zemřel také bubeník skupiny Kiss, Eric Carr. Znovu vyšel singl Bohemian Rhapsody jako hold zemřelému příteli a dostal se na první příčku britské hitparády, výtěžek z prodeje byl věnován na výzkum léčení nemoci AIDS .

27. listopadu 1991 se uskutečnil pohřeb jen pro nejbližší přátele v krematoriu West London a 20. dubna 1992 se na stadionu ve Wembley konal ceremoniál pro uctění jeho památky pro více než miliardu televizních diváků. Zpopelněn byl v Kensal Green a dodnes se ví jen to, že byl možná rozptýlen na břehu Ženevského jezera ve švýcarském Montreux.

V roce 1995 vyšlo poslední studiové album čtveřice „Made in Heaven" s několika vokálními záznamy natočenými před jeho smrtí a předělávkami některých již dříve vydaných skladeb. V nepůvodní sestavě pak Queen se zpěvákem Paulem Rodgersem vyrazili na turné v roce 2005, ovšem už bez Freddieho a bez Johna Deacona.

Freddie Mercury má do dnešních dní co říci nejen pamětníkům, ale i generaci, která si jeho strhujících vystoupení nemohla užít live. Pro ně je připraveno několik TV a DVD záznamů, které ukazují, proč Freddie byl, je, no a troufám si směle říci, že i bude, takovou osobností. Pro mne osobně je pan Mercury nejlepším zpěvákem všech dob, a ač jsem rozhodně nezaznamenal vše z jeho bohatého života či kariéry, nevzdát hold tomuto borci by bylo hříchem takřka neodpustitelným.

Závěrem mi dovolte už pouze vyjádřit přání: až jednoho krásného dne opustím tento svět, doufám, že v hudebním nebi se najde ještě lístek, klidně do poslední řady, na Freddieho koncert. Neb byl tím, kým chtěl být, uměl žít, dávat radost, ale ji i brát. Žil naplno až do své smrti, od níž dnes uplynulo již 21 let. Čas letí jako bláznivý, a ač jej nelze zachytit, máme štěstí, že Freddieho tvorba je zachycena na věčné časy. Každá doba má své fenomény, jméno FREDDIE MERCURY však bude mít zvuk i za několik dalších generací.

 

                                                 Radek Červený    info@naucitse.cz

 

 

Fotogalerie článku

Vložit nový příspěvek

Vaše jméno
Text
Antispam
Opište kód z obrázku

Diskuze k tomuto článku

Milan Pavlík - 25.11.2012 19:51

O Queenech a Fredym bylo napsáno moc věcí, myslím, že tento výtah se docela povedl, hezká vzpomínka.