Aromaterapie 3 aneb něco málo z historie | Naučit se .CZ

UživatelUživatel: Neznámý | Přihlásit se | Zaregistrovat se | Domů

Kategorie

Aromaterapie 3 aneb něco málo z historie

<< Zpět na přehled článků

Přidáno: 01.12.2012

Již 4500 let př. n.l. staří Egypťané poznali sílu parfémů. Egypťané požívali oleje k balzamování a uchovávání těl, která přečkala více než 3000 let.

Každé z Egyptských božstev mělo svou zvláštní vonnou směs a sochy těchto bohů byly polévány vonnými oleji. A už  i řecký filozof a vynálezce Hippokrates říkal, že cesta ke zdraví vede přes každodenní aromatické koupele a masáže vonnými oleji.

Pradávný hinduistický systém medicíny AYURVEDA používal výtažky z rostlin a esenciální oleje pro ozdravné nápoje. Za křesťanství podle Knihy Exodus v bibli sdělil Pánbůh Mojžíšovi složení speciálního oleje na potírání, který obsahoval myrhu, několik druhů skořice, puškvorec a olivový olej. Tento svatý olej, byl použit k pokřtění bratra Aarona, který se stal prvním nejvyšším knězem mezi Izraelity.

Aromaterapie v Evropě: růže pocházející z Orientu byly představeny v Evropě již za křižáckých výprav. Aby lidé udrželi aroma, uchovávali okvětní plátky v olivovém oleji.

14. století - borovicové dřevo bylo páleno na ulicích a podlahy byly pokládány aromatickými dřevinami jako prevence proti infekčním chorobám

15. - 17. století - bylo napsáno a publikováno již několik knih o bylinách, včetně popisů metod, jak z nich extrahovat a používat oleje. Roku 1653 byl vydán v Anglii Herbář od Nicholase Culpepera.

19. století - esenciální oleje byly široce používány v medicíně. Mnoho aromatických látek bylo prodáváno v lékárnách a po mnoho století se používaly jako ochrana proti epidemiím.

Zkoumáním esenciálních olejů /cedr, skořice, kadidlo, jalovec, levandule, rozmarýn, růže, šalvěj/ následoval vývoj nových olejů z /cajuput, kerblík, neroli, kozlík lékařský a borovice/.

Parfumérský a destilační průmysl se usadil v severní Evropě, zvláště ve Francii a silně vzrostla produkce aromatických bylin pro komerční účely.

Termín "aromaterapie" pochází od francouzského chemika /René-Maurice Gattefossé/, který vyrůstal v okolí Lyonu na začátku 20. století. Jeho výzkum ukázal, jak má mnoho aromatických olejů lepší antiseptické účinky než syntetické látky, které se v té době běžně používaly.

Aromaterapie dnes: moderní aromaterapie vychází z prací R.M.Gattefossého. Studie se prováděli po celém světě ve vědeckých laboratořích a výzkumem praktických terapeutů. Od roku 1980 následovaly práce profesorů Dodda a Van Tollera z univerzity ve Warvicku ve velké Británii, došlo k lepšímu pochopení mechanismu vnímání čichem a otevřely se tak nové úžasné cesty pro výzkum a experimentování v aromaterapii. Největší pokrok je návrat k původním olejům, které byly získány výhradně z jednoho druhu rostliny. Producenti esenciálních olejů je právě teď začínají vyrábět tak, aby vyhověli současným požadavkům.

Léčivá síla olejů: esenciální oleje sladce vonící nabádají k tomu, že by snad mohly být využívány zásadně jednotlivě jako parfémy. To je ale omyl, protože substance jsou velmi komplexní, což se týká jejich molekulární struktury a složení, jejich léčivé síly jsou vhodné k použití kdekoliv kolem nás. Esenciální oleje obsahují průměrně 100 složek. Technologie je schopna určit většinu z těchto rostlinných složek, mnoho z nich se váže na sebe a u mnoha z nich, jsme schopni pochopit, jak vlastně v aromaterapii fungují. Hlavními složkami esenciálních olejů jsou: terpeny, alkoholy, estery, aldehydy, ketony, fenoly.

A co můžete čekat v příštím díle? Potřeby pro terapii, nežádoucí příměsi, oleje pro životní pohodu a hlavně si povíme něco o tom, jak vlastně tělo vstřebává esenciální oleje.

Přeji krásné a poklidné chvíle trávené s esenciálními oleji, no a tradičně má rada na konec: dobře si zkontrolujte informace na lahvičce esenciálního oleje. Zde se rozhodně vyplatí i poskytnutá dobrá rada obchodníka, ať víte, jaký výrobek konkrétně a k jakému účelu kupujete. I při denním používání do aromalampy vám kvalitní esenciální olej vydrží několik měsíců, nikoli pár dnů jako "náhražky", které jsou navíc bez efektu. Je určitě důležité věnovat pozornost určitým esenciálním olejům, které mohou zvedat či zvyšovat krevní tlak, způsobovat migrény, nebo se projevovat negativní reakcí na sluníčko. To vše v informačních letáčcích konkrétních výrobků.

 

                                        Markéta Lukšíková, Květiny Lístek - Bzenec

 

www.kvetinylistek.webnode.cz

 

Fotogalerie článku

Vložit nový příspěvek

Vaše jméno
Text
Antispam
Opište kód z obrázku

Diskuze k tomuto článku

K tomuto článku zatím nejsou žádné příspěvky.