UživatelUživatel: Neznámý | Přihlásit se | Zaregistrovat se | Domů

Kategorie

DAVIS CUP 2

<< Zpět na přehled článků

Přidáno: 08.12.2012

Druhý díl povídání o Davisově poháru bude věnován československým a následně českým účastem ve finálových duelech. Celkem čtyřikráte se tato událost povedla, proberme si je a připomeňme.

1975 - švédský Stockholm se stává dějištěm střetnutí dvou nováčků v závěrečném zápasu týmové soutěže. Karty byly rozdány jednoznačně ve prospěch domácích, jenže československý tým měl v plánu soupeře zaskočit. Vždyť kdo by nechtěl dotáhnout do cíle svou snahu, že? 19.12 nastoupil na kurt Jiří Hřebec, kterému se postavil domácí borec, světová jednička a jeden z nejlepších hráčů historie, Björn Borg, který s naším tenistou vymetl kurt ve třech setech. Oproti 18- ti vítězným hrám dokázal Hřebec oponovat pouze čtyřmi, ve třetím setu navíc obdržel i jednoho zpěváčka, čili kanára. Švédsko vedlo 1:0, na kurt se chystala dvojice Jan Kodeš a Ove Bengtson, který také uzmul první set v utkání poměrem 6:4. Druhý set vyhrál Kodeš 6:2, no a jelo se od začátku. Třetí a čtvrtá sada byly velmi vyrovnané, o čemž svědčí poměr her 7:5 a 6:4. Jan Kodeš oba své breakboly potvrdil, porazil domácího borce 3:1, čímž stanovil po prvním dnu ukazatel skóre do pozice 1:1. Ve čtyřhře v sobotu nasadilo Švédsko stejnou dvojici, po bok Jana Kodeše se postavil Vladimír Zedník. Utkání mělo vyrovnaný průběh, byl to boj o každý míček, každý si důležitost tohoto zápasu uvědomoval. První tři sety skončily poměrem 6:4, bohužel však všechny tři vyhráli domácí, čímž se po druhém hracím dni vyhoupli do vedení 2:1. A protože první zápas nedělního programu přinesl třísetovou výhru pro Borga nad Kodešem, nezměnila nic na porážce Československa ani vítězná tečka za víkendovým programem v podobě čtyřsetového duelu Hřebce s Bengtsonem, kde domácí hráč vyhrál stejně jako v pátek nad Kodešem první sadu, v dalších však odkráčel pokořen. Přesto jeho prohra nic už nemohla změnit. Švédsko vítězí na domácích kurtech nejtěsnějším poměrem 3:2, poměr setů 11:6 pro domácí. Český sen z říše fantazie se rozplynul, ale překvapení se každý den nekoná.

1980 - Praha pořádá finále Davis Cupu, do tehdejšího východního bloku se přijel předvést tým Itálie, který si až dosud počínal excelentně. O nic hůře si nevedli ani zástupci Československa, konkrétně Ivan Lendl a Tomáš Šmíd, který zahajoval program finálového střetnutí v pátek 5.12. soubojem s italskou hvězdou Panatem. Ten se pustil do Tomáše zhurta a první dva sety ovládl poměrem 6:3 a ve třetí sadě vedl 3:1. Jenže stalo se něco, s čím nikdo nepočítal. Prvně v historii tenisového finále v Davis Cupu dokázal tenista otočit prohrané dva sety a polovinu třetího. Tomáš Šmíd zařídil po setech 3:6, 3:6, 6:4, 6:4 a 6:4 první český krok k vytoužené salátové míse. Druhý přidal přes prohraný první set Ivan Lendl, jenž v dalších třech setech vyprášil Barazzuttimu notně kožich a poměrem 3:1 (4:6, 6:1, 6:1, 6:2) tak přiblížil československý tým krůček od triumfu. V sobotu 6.12. se na kurt postavila dvojice Lendl, Šmíd s cílem dobýt třetí bod. Plány jí měla zkřížit squadrra ve složení Panata, Bertolucci. Italům patřil první set, druhý patřil soupeři. Třetí znovu ovládla italská dvojice. Čtvrtý set skončil vítězstvím československého týmu. Zajímavostí je, že všechny čtyři sady končí poměrem 6:3. Rozhodující pátá sada přinesla výhru 6:4 Lendlovi se Šmídem, čímž byl odpálen gejzír radosti z obrovského úspěchu. V neděli pak v dohrávkách Lendl přidal čtvrtý bod a Šmíd odešel pokořen, což však nemohlo nic změnit na tom, že Československo získalo poprvé v historii salátovou mísu v turnaji reprezentací, velmi prestižní trofej.

2009 - 29 let trvalo československé a od roku 1993 samostatné české čekání na další účast ve finále. Barcelona představila oba finalisty, tedy ČR i domácí výběr Španělska, v nejsilnější možné sestavě. Rafael Nadal zahájil páteční program raketově. Na 4.12.2009 asi nevzpomíná Tomáš Berdych nejlépe, po prvním setu, v němž držel krok a prohrál jej po boji 5:7, inkasoval ve druhém „kanára", tedy 0:6, ve třetím podlehl 2:6, no a Španělsko vedlo 1:0. Na kurt nastoupila dvojice Ferrer, Štěpánek. Radek vyhrál první dva sety 6:1 a 6:2. Od třetí sady získával soupeř na dvorci převahu, další dva sety patřily Ferrerovi poměrem 6:4. V páté rozhodující sadě se strhla bitva. Do stavu 6:6 si oba borci drželi svůj servis, než se Ferrerovi povedlo jeden Radkův prolomit a dovést rozhodující set do vítězného konce 8:6, a ovládnout tak zápas poměrem 3:2. Španělsko vedlo 2:0 a sobotní čtyřhra mohla rozhodnout. Domácí dvojice Ferdasco, López vydřela první set 7:6, druhý 7:5. Český sen o trofeji nabíral podobu Titanicu a jeho plavby přes moře. Ve třetí sadě dokonali domácí dílo zkázy české dvojice Berdych, Štěpánek poměrem 6:2 a bylo rozhodnuto. V závěrečný den pak dostali skrze rozhodnutý stav příležitost i čeští náhradníci. Hájek dle předpokladu nestačil na Nadala, stejně se vedlo Dlouhému v souboji s Ferrerem. Český tým inkasoval pět úderů, přesto postup do finále byl úspěchem.

2012 - znovu finále, znovu proti Španělsku, znovu u toho na české straně Berdych se Štěpánkem a na španělské Ferrer, kterého doplnili Almagro pro dvouhry a na sobotní čtyřhru zapsaná dvojice Granollers, López. Radek Štěpánek v úvodním duelu na Ferrera stejně jako před třemi lety nestačil, jen poměr setů vyzněl pro španělského hráče ještě lépe, místo 3:2 vyprovodil Radka poměrem 3:0 po setech 6:3, 6:4 a 6:4. Tomáš Berdych měl držet český tým nad hladinou. V utkání s Almagrem, druhým duelem pátečního programu, vyhrál první set 6:3. Druhý skončil stejným poměrem, tentokráte však kurtu dominoval Almagro. Třetí set končí znovu 6:3, Berdych vede 2:1. Čtvrá sada dospěla až do tiebreaku, který opanoval Španěl, po jehož výhře 7:6 se stav utkání usídlil na poměru 2:2. Pátou sadu zvládl Tomáš opětovně poměrem 6:3, vybojoval první český bod finále, který po 16.11. znamenal patovou situaci, tedy 1:1. V sobotu 17.11. se český národ rozdělil na dva tábory: jedni odešli k výročí sametové revoluce demonstrovat, druzí zasedli k televizním obrazovkám ke čtyřhře a fandili českému páru. Češi prohráli první set 3:6, další dva ovládl Berdych se Štěpánkem poměrem 7:5. Ve čtvrtém setu marně španělská dvojice Granollers, López hledala cestičky, jak obelstít český pár, prohrála jej 3:6, což znamenalo pro český tým důležitý druhý bod a vedení 2:1. Neděle 18.11. začala duelem Berdycha s Ferrerem, který českou naději na salátovou mísu opětovně nalomil, když „Berďu" pokořil poměrem 6:2, 6:3 a 7:5. Na kurt nastoupila světová jedenáctka, tedy Almagro. Na rozdíl od Radka Štěpánka, svého soka v rozhodujícím duelu, neměl v nohách sobotní čtyřhru, byl tedy odpočatější, i postavení v žebříčku mu dávalo roli favorita. Jedna věc mu však chyběla. Možná že si říkáte, proč že vlastně má český národ ve znaku lva. Odpověď dal Radek Štěpánek v onu listopadovou neděli. Rval se skutečně jako lev, troufám si říci, že odehrál životní duel. Několikrát jsme jej viděli obětovat se pro tým a ne zcela zdravého nastoupit či dokončit zápas. I v onu neděli strhnul pozornost všech na svou osobu, protože to, co předvedl, byl tenis z jiné planety. Ostatně i Almagro mu skvěle sekundoval, tedy drama vyvrcholilo tím nejlepším možným způsobem.  První sada skončila výhrou Radka 6:4, ve druhém setu jej soupeř donutil k tiebreaku, který Radek ovládl a vyhrál 7:0, čímž druhý set skončil 7:6. Kdo by si řekl, že je hotovo, tomu dal jasnou odpověď Almagro ve třetím setu, který si přivlastnil poměrem 6:3. Radek vedl 2:1 na sety, odváděl heroický výkon, na nohou stála nejen celá O2 aréna, ale doslova celičký tenisový národ. Radek vyhrál třetí sadu po neuvěřitelných výměnách 6:3 a dal propuknout české radosti naplno. Závěrečné defilé, kdy se potkali na kurtu vítězové letošní s prvním českým vítězným výběrem, to byla třešnička na přesladkém dortu, který nám všem český tenis letos naservíroval. Vždyť mimo výhry v jubilejním stém finále o salátovou mísu pana Davise udělala příznivcům radost i česká děvčata prvenstvím ve Fed Cupu!!!

Co říci závěrem? Jen neskromné přání: rád bych podobný článek napsal zase za rok, byť to nebude určitě jednoduché. A pevně věřím, že dvojice Štěpánek, Berdych ještě zdaleka neřekla poslední slovo přes několikráte propíraný odchod Radka z týmu. Vždyť máme v řadách českého týmu většího srdcaře a rváče v jakékoli situaci? Odpovězte si každý sám ....