5 nej české historie 1 | Naučit se .CZ

UživatelUživatel: Neznámý | Přihlásit se | Zaregistrovat se | Domů

Kategorie

5 nej české historie 1

<< Zpět na přehled článků

Přidáno: 14.12.2012

Ač malá země uprostřed Evropy, přesto se pyšní bohatou historií. Česká republika skutečně pestrostí událostí předstihuje mnohem větší státy a zřízení. A třebas i následující řádky poslouží pro inspiraci k výletu na místo pobytu oněch činů či jejich postav

V dnešním díle se podíváme na zoubek pěti mužům, panovníkům, kteří znamenali jedno z nej v rámci studnice dějepisných knih, ač třebas právě dle tohoto kritéria se kantoři do učení nepouští.

1.Nejdéle na trůnu - téměř 68 let vídali studenti školou povinní vedle třídní tabule viset obrázek hlavy státu, českého krále, a to Františka Josefa I. Rukou pevnou vládl české zemi v rámci Rakouska - Uherska. A ještě jeden rekord je spjat s jeho jménem, ze všech českých panovníků se dožil nejvyššího věku 86 let, 3 měsíce a tři dny.

2.Nejkratší čas - knížecí stolec na přelomu let 1191 až 1192 si na tři měsíce podmaní jistý Václav II., budoucí světec a patron národa českého. Přesně tento čas mu osud vyměřil, než jej mocenské boje uvrhly do spárů smrti. Zemřel coby vězeň na území dnešního Německa.

3.Nejplodnější král a císař - komu z vás co vyvstane na mysli, když se vysloví jméno František Štěpán Lotrinský? Patrně až na znalce historie toho mnoho nebude. Vězte, že právě tento muž daroval společně se svou ženou české společnosti neuvěřitelných 16 potomků, přesněji 5 chlapců a 11 dívek. A kteráže žena jej učinila tolikráte šťastným otcem? Nebyl jí nikdo jiný než další výrazná postava české historie, Marie Terezie. Při této příležitosti pouze doplním, že známý kupec a obchodník Sámo se stal tatíkem celkem37x, jenže nikoli s jednou ženou, nýbrž rovnou s tuctem manželek, tedy s dvanácti.

4.Nejnovější korunovace panovníka - v chrámu svatého Víta si ji odbude 7.9.1836 Ferdinand V. Dobrotivý, a je to poslední korunovace českého krále, další dva v pořadí, tedy František Josef I. a Karel I. se obejdou bez této ceremonie. Od roku 1085 a korunovace Vratislava II. poznalo tuto slast celkem 26 králů a 28 královen. A cenová náročnost takového obřadu? Patrně nejdražším byla ta, při níž se králem roku 1791 stal Leopold II., jemuž korunovační operu neskládal nikdo jiný než samotný mistr nad mistry. Wolfgang Amadeus Mozart.

5.Nejstarší královna - byla jí Zita Bourbonsko-Parmská, jejíž jméno patrně opětovně mimo znalců nikoho neosloví. Zajímavější je v její souvislosti ten fakt, že se jednalo o manželku posledního císaře říše rakousko-uherské, tím tedy i o posledního českého krále, Karla I. Skrze jeho předčasnou smrt však z 96 let a 10 měsíců, po které jí osud vyměřil pouť pozemskou, žila coby vdova.

Příště se podíváme na pětici významných pokladů, z nichž se některé dochovaly do dnešních dnů. Nebo to byly všechny? V dalším pokračování nového seriálu si je představíme a dozvíte se i odpovědi nejen na předchozí otázku.

 

                                    Radek Červený   info@naucitse.cz

 

Fotogalerie článku

Vložit nový příspěvek

Vaše jméno
Text
Antispam
Opište kód z obrázku

Diskuze k tomuto článku

K tomuto článku zatím nejsou žádné příspěvky.