5 nej české historie 2 | Naučit se .CZ

UživatelUživatel: Neznámý | Přihlásit se | Zaregistrovat se | Domů

Kategorie

5 nej české historie 2

<< Zpět na přehled článků

Přidáno: 16.12.2012

V prvním díle jsem se zaměřil na úctyhodné výkony panovníků země české koruny, ve druhém se pokusím představit pět pokladů, které patří mezi nejvýznamnější jak cenově, tak svou historií.

1.Svatováclavská koruna - k jejímu vzniku se váže jedna zajímavá událost. Tehdy ještě „pouze" moravský markrabě Karel IV. uprosí svou první manželku, jistou Blanku z Valois, aby mu darovala svůj zlatý opasek. Ta mu jej přenechává coby materiál pro zlatou obroučku zdobenou trnem z Kristovy koruny a křížkem z kamejí. V letních měsících roku 1346 ji Karel nechává vyrobit, o rok později, přesněji 2.9.1347, je s ní korunován. 21 karátů má zlato, z níž je koruna vyrobena, váží cca 2,5 kg a zdobí ji 250 perel a 94 drahokamů, mezi nimi i 19 safírů. Mnohé kameny však již tehdy nesli neklamná znamení dřívějšího užití. Byla tedy pro výrobu koruny Svatováclavské použita koruna Přemyslovská?

2.Monstrance pražského slunce - i její původ má neobvyklý počátek, totiž svatbu v lednu 1667. Tehdy se popáté před oltářem zjeví postava českého šlechtice Viléma Albrechta Krakovského z Kolovrat, jehož svatební dar má nevěsta na sobě - svatební šat osázený diamanty. Když o 28 let později Ludmila Eva Františka hraběnka Kolovratová umírá, odkazuje šat v závěti Řádu menších bratří kapucínů, kteří se starají o pražskou Loretu. Má jedinou podmínku - z diamantů musí být vyrobena monstrance coby ozdoba chrámu. Mniši tedy nechávají vyrobit ono přenádherné dílo v letech 1696 až 1699 ve Vídni dle návrhu tehdy slavného architekta Johanna Bernharda Fischera z Erlachu. Šaty, které obsahovaly 6.500 diamantů, se mění v klenot o výšce takřka 90 cm a váze 12 kg. Zdobí ej celkem 6.222 diamantů. A zbylých 278? Těmi byla zaplacena práce mistrů zlatnického řemesla.

3.Svatovítský poklad - obsahuje na čtyři stovky nejrůznějších předmětů od liturgických náčiní přes relikviáty a roucha až po šperky, mince, medaile, no a nemohou chybět ani zbraně a výzbroj. Nejstarší součástí je helma svatého Václava z 10.století, a rovněž i světcova kroužková košile. Svatováclavský meč užívaný ke korunovaci je podstatně mladší, pochází z doby o 400 let pozdější, tedy z osobou svatého Václava, patrona země české, nemá v podstatě nic společného. Mezi nejvýznamnější součásti sbírky patří rozhodně i konvice s uchem vyrobená z křišťálu, ovšem z jediného kusu kamene!!!  Ze stejné doby je i korunovační zlatý kříž osázený vzácnými kameny a uprostřed safírem s řezbou tváře Ježíše Krista. Rovněž z jediného kamene, tentokráte onyxu, je i pohár vsazený do zlatého obložení, který spolu s relikviářovými bustami patronů země do sbírky zařadil král Vladislav II. Jagelonský na počátku století šestnáctého.

4.Relikviář svatého Maura - 140 cm na délku, 65 cm výška, pozlacený stříbrný plech zdobený drahokamy, antickými gemami a postavami apoštolů a světců. Tento skvost byl zhotoven v počátcích třináctého století na území Belgie, do českých luk a hájů zamířil až o 600 let později, kdy jej z belgického kostela benediktinského kláštera přiváží do Čech, konkrétně na zámek Bečov nad Teplou, šlechtický rod Beaufort-Spontin. Relikviář zde zažije i ukrytí pod podlahu zámecké kaple před koncem druhé světové války, kdy německá vojska, no a proč to neříci, i naši osvoboditelé, rabovaly vše, co mělo nějakou cenu. Až díky členům Federální kriminální ústředny v roce 1985 a jejímu pátrání se relikviář znovu našel, je tak na odiv návštěvníků vystaven kde jinde než v zámku Bečov nad Teplou.

5.Závišův kříž - nejvzácnější předmět vyšebrodského klášterního pokladu. Nepochází od básníka, zpěváka a publicisty vystupujícího s kytarou pod přezdívkou Záviš, jsou původu byzantského. Výška 70 cm a maximální šíře 28 cm byla původně poseta 44 drahokamy a 166 perlami. Na kříži byla i zlatá soška Ježíše, kterou roku 1810 za rakouské finanční krize z kříže sejmuli a společně s podstavcem jej odevzdávají cisterciáni státní mincovně. O cca 50 let později je kříž rekonstruován a dostává novou podobu ve stříbrné a pozlacené noze s drahokamy a vltavskými perlami. Mělo se za to, že klášteru jej věnoval jistý Záviš z Falkenštejna ve 13.století, pravdou je, že jej klášter obdržel až roku 1412 od Jindřicha z Rožmberka.

Všechny výše zmíněné předměty či sbírky mají něco společného  jejich nevyčíslitelnou hodnotu. Přesto či právě proto tato spočívá v tom, že na svých bedrech nesou kus slavné české historie.

 

                                                               Radek Červený    info@naucitse.cz

 

 

 

Fotogalerie článku

Vložit nový příspěvek

Vaše jméno
Text
Antispam
Opište kód z obrázku

Související články

Diskuze k tomuto článku

K tomuto článku zatím nejsou žádné příspěvky.