REKORDY NHL | Naučit se .CZ

UživatelUživatel: Neznámý | Přihlásit se | Zaregistrovat se | Domů

Kategorie

REKORDY NHL

<< Zpět na přehled článků

Přidáno: 25.12.2012

Letošní program NHL, zámořské hokejové soutěže, se dosud nerozběhl, a pomalu vše nasvědčuje tomu, že kolotoč show NHL ani nezačne. Naštěstí je možno právě v tento čas se podívat do historie.

NHL sleduje spoustu statistik a čísel. A právě do nich zamíříme. Podíváme se v rámci soutěže na některé zajímavosti, které nebudou pro znalce problémem. Samozřejmě se detailněji zaměřím na českou, potažmo československou, stopu v soutěži. Je připraven krátký test Vašeho přehledu, přičemž jeden z Vás, který správně zodpoví všechny otázky, obdrží knihu „KLUBY NHL 2013" ... a nemějte obavu, nejsou v ní prázdné listy, jak by prozatímní vývoj sezóny napovídal. Jdeme na to, celkem devět otázek, každá se třemi možnostmi, prostě jednoduchá záležitost:

1)Začneme v brance muži pod maskou, a trojicí Dominik Hašek, Roman Čechmánek a Tomáš Vokoun. Který z těchto pánů je držitelem nejlepšího průměru inkasovaných branek na zápas? Podmínkou pro zařazení bylo odchytání min 200 duelů.

2)Ve druhé otázce zamíříme mezi nováčky. Že se nejlepším střelcem v rámci jednoho ročníku mezi nováčky, a taktéž i vítězem kanadského bodování, stal finský blesk Teemu SELÄNNE se 76-ti brankami a 132 body, to ví zřejmě každý. Ale komu patří primát mezi nahrávači v prvním roce působení v NHL? Je jím Jaromír Jágr, nebo Peter Šťastný nebo legenda i mezi kouči, Ivan Hlinka?

3)Opustíme na chvíli české luhy a háje, tedy i ty slovenské, no a jdeme na kanadské bodování, kde se nad 200 bodů za sezónu dostal jeden jediný hráč, Wayne Gretzky. Jeho největší konkurent, který v honbě za milníky byl brzděn zraněními, Mario Lemieux, se dostal maximálně na 199 bodů v sezóně 1988/89. Wayne Gretzky v tom roce odehrál o dvě utkání více než Mario, 78, ale získal „pouze" ... bodů. A je na Vás, zda těch bodů bylo 168, 174 nebo 183.

4)Letos v únoru přijelo Chicago do Edmontonu. Zápas se odehrál pod taktovkou útočníka domácích Sama Gagnera, který získal v dnešní době nemyslitelných 8 kanadských bodů v jednom utkání. Přesto se s tímto výkonem zařadil pouze do pole přihlížejících za rekordmanem, který jich dokázal v jednom duelu udělat hned 10!!! K rekordnímu výkonu došlo rovněž v únoru, ale mnohem dříve. Kulatou porci bodů si připsal Wayne Gretzky, Darry Sittler nebo Maurice Richard?

5)Mezi střelci s evropským původem kraluje nyní Jaromír Jágr s 665 brankami, o pouhé dva zásahy zpět je Selänne. I z tohoto důvodu by bylo zajímavé, když by se přeci jen NHL rozběhla, zda by pořadí doznalo změny. Otázka je nasnadě, kdo byl nejlepším střelcem s rodištěm v Evropě před příchodem již zmíněných superstar? Byl jím Peter Šťastný, Stan Mikita nebo Jari Kurri?

6)Vyloučení - oslabení pro tým a zápis do statistik utkání, na nějž však v případě, že jej soupeř ztrestá, nelze být moc pyšný. V první stovce nenajdete jediného hráče z ČR či Československa. Kdo je tedy tím, kdo nasbíral nejvíce trestných minut za svou kariéru? Nabízím tato tři jména: slovenský bek Zdeno Chára, střelec zlaté trefy z Nagana Petr Svoboda či dlouholetý výtečně hodnocený profík Roman Hamrlík?

7)Zajímavou kapitolou jsou s vyloučením související přesilovky. Překvapivé je, že ani jeden z dvojice kanonýrů Gretzky, Lemieux není v pětici nejlepších v této disciplíně v kariéře. Kdo je tedy nejlepším střelcem v početní výhodě v prozatímní epoše NHL? Je jím Brett Hull, Dave Andreychuk nebo Phil Esposito?

8)A opakem přesilovky je oslabení, což každý samozřejmě ví a zná. Na gól v oslabení je třeba ujet hodně rychle, čili bývá dominancí šikovných malých hráčů, ač to není dokonalé pravidlo. Kdo vyniká z kanonýrů NHL v úprcích a brankách při oslabení? Nabízím tradiční tři možnosti: Peter Bondra, Theoren Fleury či snad sám velký Wayne Gretzky?

9)A skončíme tam, kde jsme začali, tedy v brankovišti. Že nejlepším evropským brankářem dle nejrůznějších statistik je Dominik Hašek, to netřeba připomínat. Kraluje i brankářům v čistých kontech, kterých vychytal 81, což mezi všemi brankáři stačí na šestou pozici, navíc je jediným evropským gólmanem v první dvacítce. A který z brankářů z Evropy jej pronásleduje či pronásledoval nejvíce? Tomáš Vokoun, Jevgenij Nabokov či Henrik Lundqvist?

Věřím, že tento kvíz bude jednoduchou záležitostí. Pro správné odpovědi je připraven email info@naucitse.cz do konce tohoto roku, tedy do 31. prosince 2012 do půlnoci. A hned 1.ledna 2013 se v průběhu dne zde pod článkem objeví jméno výherce knihy. Otázky nejsou až zase tak těžké, čili věřím, že se opět najde spousta těch, kteří správně odpoví.

 

                                          Radek Červený   info@naucitse.cz

 

Fotogalerie článku

Vložit nový příspěvek

Vaše jméno
Text
Antispam
Opište kód z obrázku

Diskuze k tomuto článku

K tomuto článku zatím nejsou žádné příspěvky.